Prima pagină » Știri externe » ONU cere o anchetă în privința atacurilor petrecute la punctele de distribuție a ajutoarelor umanitare din Fâșia Gaza

ONU cere o anchetă în privința atacurilor petrecute la punctele de distribuție a ajutoarelor umanitare din Fâșia Gaza

ONU cere o anchetă în privința atacurilor petrecute la punctele de distribuție a ajutoarelor umanitare din Fâșia Gaza

Secretarul general al ONU, Antonio Guterres, a cerut o anchetă independentă privind uciderea palestinienilor care se aflau în apropierea unui centru de distribuție a ajutoarelor din Gaza, duminică, pe fondul unor informații conform cărora forțele israeliene ar fi deschis focul asupra persoanelor care așteptau să ridice ajutoare.

Martorii au declarat că aceștia au fost împușcați în timp ce așteptau alimente de la centrul din Rafah, administrat de Fundația Umanitară Gaza (GHF), susținută de SUA și Israel, arată BBC.

Crucea Roșie a anunțat că 179 de victime, dintre care 21 au murit, au ajuns la spitalul său în urma acestui incident. Agenția de Apărare Civilă din Gaza, condusă de Hamas, a estimat numărul morților la 31.

Israelul neagă acuzațiile

Duminică, Armata israeliană a negat că trupele sale ar fi tras asupra civililor din apropierea sau din interiorul amplasamentului și a declarat că informațiile în acest sens sunt false.

„Sunt consternat de relatările despre palestinienii uciși și răniți în timp ce căutau ajutor în Gaza ieri. Solicit o anchetă imediată și independentă asupra acestor evenimente și ca autorii să fie trași la răspundere”, a declarat Secretarul general al ONU, António Guterres, luni.

Ministerul de Externe israelian a răspuns numind comentariile acestuia drept o „rușine” și l-a acuzat pe Guterres că nu a condamnat gruparea Hamas pentru situația umanitară din Fâșia Gaza.

Tot luni, Volker Türk, șeful ONU pentru drepturile omului, a declarat pentru BBC că modul în care este furnizat ajutorul umanitar este „inacceptabil” și „dezumanizant”.

Tom Fletcher, directorul Oficiului ONU pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare (OCHA), a declarat, în exclusivitate pentru BBC, că Israelul supune populația din Fâșia Gaza unui proces de foamete forțată.

Fletcher a spus că, din punctul său de vedere, acest lucru a dus la o schimbare în răspunsul internațional față de situația din Fâșia Gaza.

Întrebat dacă înfometarea forțată constituie o crimă de război, el a spus afirmativ.

„Da, este. Este clasificată drept crimă de război. Evident, acestea sunt probleme asupra cărora instanțele trebuie să se pronunțe și, în cele din urmă, asupra cărora istoria trebuie să se pronunțe”, a spus oficialul ONU.

Fletcher și-a exprimat, de asemenea, regretul pentru afirmația recentă că 14.000 de bebeluși ar putea muri în 48 de ore în Gaza dacă nu se permite intrarea ajutorului în Gaza, o afirmație pe care ONU a respins-o ulterior, și a recunoscut necesitatea ca instituția să fie „precisă” în limbaj.

CITEȘTE ȘI:

Oficial ONU: Locuitorii din Fâșia Gaza sunt ținta unei campanii de înfometare forțată

PAM: Depozitele de alimente din Gaza au fost luate cu asalt de „hoarde de oameni înfometați”

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă