Prima pagină » Știri externe » „Prefer să fiu mort într-un șanț decât să cer amânarea Brexit”. Boris Johnson face declarații neașteptate

„Prefer să fiu mort într-un șanț decât să cer amânarea Brexit”. Boris Johnson face declarații neașteptate

„Prefer să fiu mort într-un șanț decât să cer amânarea Brexit
Premierul britanic, Boris Johnson, a declarat joi că preferă să fie „mort într-un șanț" decât să solicite Uniunii Europene extinderea termenului pentru ieșirea țării din Blocul comunitar după data de 31 octombrie, potrivit Euronews.

Acesta a făcut declarația în cadrul unei discuții cu jurnaliștii în timpul unei vizite pe care a efectuat-o la un centru de antrenament al Poliției.

De asemenea, premierul britanic a făcut referire la decizia de miercuri a Camerei Comunelor, care a aprobat un proiect care să evite ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană fără Acord și care îl obligă pe acesta să solicite o amânare a Brexit. Johnson a spus că votul din Parlament a fost dat „pentru a compromite capacitatea de negociere a Guvernului”. El a adăugat că această decizie oferă Uniunii Europene controlul total asupra Brexit.

Johnson a adăugat și că decizia liderului opoziției, Jeremy Corbyn, de a fi de acord cu organizarea de alegeri anticipate reprezintă „o încălcare a fișei postului”, insistând că organizarea unui scrutin ar fi reprezentat singura variantă prin care Marea Britanie să iasă cât mai repede din Blocul comunitar.

Parlamentarii britanci au respins miercuri într-un prim vot propunerea premierului Boris Johnson de convocare a alegerilor legislative anticipate în luna octombrie, în contextul impasului generat de hotărârea Camerei Comunelor privind evitarea producerii unui Brexit fără acord. Propunerea liderului de la 10 Downing Street nu a întrunit numărul necesar de voturi pentru a trece.

În favoarea propunerii au votat 298 de membri ai Camerei Comunelor, iar 56 s-au pronunțat împotrivă, iar restul parlamentarilor s-au abținut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
FOTO. Locatarii blocului lovit de o dronă se întorc acasă
Digi24
Fără perioadă de grație: SUA vor să-și reducă rapid prezența militară în Europa. Este vizat în primul rând NATO Force Model
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei', predicții TULBURĂTOARE pentru restul anului 2026. A prezis moartea Reginei Elisabeta a II-a, iar acum...😲
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
Ce înseamnă pentru români facturile calculate în euro
Mediafax
Au fugit de litoralul românesc! Românii fac coadă la vacanțele premium din Bulgaria
Click
Ultimele zile din viața Sandei Țăranu. Sora sa ne-a făcut dezvăluiri emoționante: „A fost pe picioarele ei până în ultima clipă"
Digi24
Fost analist CIA: „Sunt absolut sigur că Putin a aprobat ideea ca dronele rusești să poată fi folosite împotriva României”
Cancan.ro
Ea este Cristina Buburuzanu, asistenta UPU care a murit într-un accident cumplit. Soțul și fiul, în stare gravă la spital 😢
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
TOP 5 trasee pe care să le parcurgi cu mașina în minivacanța de Rusalii
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Ce urmărea Rusia în Balcani înainte de Primul Război Mondial?