Prima pagină » Știri externe » Președintele UMP îi cere lui Hollande să precizeze poziția Franței față de aderarea României la Schengen

Președintele UMP îi cere lui Hollande să precizeze poziția Franței față de aderarea României la Schengen

Președintele UMP îi cere lui Hollande să precizeze poziția Franței față de aderarea României la Schengen
Președintele UMP (opoziție) Jean-François Copé i-a cerut marți președintelui francez François Hollande să nu mai mențină "ambiguitatea" asupra aderării României și Bulgariei la spațiul Schengen, căreia i se opune atât timp cât nu va fi soluționat dosarul romilor, relatează L'Express. fr.

Președintele UMP (opoziție) Jean-François Copé i-a cerut marți președintelui francez François Hollande să nu mai mențină „ambiguitatea” asupra aderării României și Bulgariei la spațiul Schengen, căreia i se opune atât timp cât nu va fi soluționat dosarul romilor, relatează L’Express. fr.

„Cer foarte solemn ca președintele Republicii să spună foarte solemn care este poziția Franței cu privire la intrarea Bulgariei și României în Spațiul Schengen la 1 ianuarie 2014”, a declarat deputatul-primar de la Meaux pentru postul France Info.

Copé s-a declarat sâmbătă ostil acestei aderări „atât timp cât problema circulației și instalării romilor nu va fi reglată”.

În contextul în care premierul Jean-Marc Ayrault apără o aderare în „două etape”, prima putând fi o deschidere a frontierelor aeriene, liderul UMP (dreapta) a acuzat că, „în realitate, Guvernul este mai degrabă ambiguu asupra acestui subiect”.

„Problema este că există o mare etapă la 1 ianuarie 2014”, a continuat el. Ea „ar viza, dacă toată lumea ar închide ochii, ca Bulgaria și România să beneficieze de aceleași posibilități ca toate celelalte țări din Spațiul Schengen”, a spus Copé.

Convenția Schengen, care deschide frontierele statelor semnatare, a fost ratificată de 26 de state, în principal membre ale Uniunii Europene (UE), dar și de către Elveția, Islanda și Norvegia.

„Trebuie să se evite să existe o unanimitate, pentru ca ei să nu intre” în Schengen, a cerut liderul opoziției franceze.

„Eu cred că Germania a adoptat deja, la fel ca Olanda, poziția de a se opune. Mi-ar plăcea ca francezii să facă la fel”, și-a exprimat dorința fostul ministru.

„În prezent, Schengen este pentru mine exemplul tipului de politică europeană care nu funcționează”, a adăugat el.

„Subiectul Schengen trebuie să fie pus pe masă”, a insistat Copé, anunțând că acesta va fi o temă în cadrul alegerilor europene din 2014. „Îmi place așa de mult Europa, că vreau alta”, capabilă să își „protejeze piețele” și să „aibă o politică” de „stăpânire a fluxurilor migratorii interne mult mai controlată”, a adăugat el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Avertizări ANM: Cod portocaliu de ninsoare și vânt puternic la munte, în mai multe județe
Digi24
„Trebuie să redeschidem Strâmtoarea Trump”. După Golful Mexic, liderul de la Casa Albă a botezat și Strâmtoarea Ormuz
Cancan.ro
Afaceristul din România, acuzat că și-a părăsit familia pentru amantă! Divorțul anului scoate la iveală secrete tulburătoare!
Prosport.ro
Daniela Crudu, apariție hot în jacuzzi. Cum arată acum asistenta TV care l-a scos din minți pe Gigi Becali când era iubita lui Mihai Costea
Adevarul
Operațiuni secrete: avioanele guvernului Orban ar fi transportat bani și obiecte de valoare din Rusia, conform dezvăluirilor unui jurnalist maghiar
Mediafax
Cătălin Predoiu: „România, printre cele mai sigure țări din lume, potrivit datelor recente”. 13.786 de percheziții domiciliare la suspecții de infracțiuni grave
Click
Lovitură dureroasă pentru Denise Rifai! Dezvăluiri neașteptate după despărțirea de Dan Alexa
Digi24
Metoda ingenioasă prin care sute de litri de motorină erau furați săptămânal de pe un șantier de modernizare a căii ferate
Cancan.ro
BREAKING | A murit celebrul actor din telenovela Clona😢
Ce se întâmplă doctore
Noi imagini controversate cu Elena Băsescu! Cât de mult s-a schimbat fiica cea mică a fostului președinte. Operațiile estetice au transformat-o
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Șoferii trebuie să prezinte, de acum, un nou document pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului
Descopera.ro
Care țară are cel mai mult petrol din lume?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Comunicarea toxică: Psihologii explică semnele care arată că o interacțiune îți afectează echilibrul emoțional