Prima pagină » Știri externe » Presiunea autorităților britanice pentru interceptarea Whatsapp revine după atentatul de la Londra

Presiunea autorităților britanice pentru interceptarea Whatsapp revine după atentatul de la Londra

Presiunea autorităților britanice pentru interceptarea Whatsapp revine după atentatul de la Londra
Nivelul criptării mesajelor trimise prin aplicații ca Whatsapp oferă „teroriștilor un loc secret unde să poată comunica", a declarat Amber Rudd, ministrul britanic de Interne, în contextul informațiilor că autorul atacului de la Londra ar fi trimis un mesaj prin Whatsapp chiar înainte de atentat.

Presa britanică a relatat că autorul atacului terorist de la Londra a transmis un mesaj criptat prin Whatsapp cu puțin timp înainte de a comite atentatul soldat cu patru morți și zeci de răniți. Până în acest moment, autoritățile nu au reușit să afle conținutul mesajului, informează BBC News online.

Este „complet inacceptabil, nu ar trebui să existe un loc unde teroriștii să se poată ascunde. Trebuie să ne asigurăm că organizații ca Whatsapp, și mai sunt multe altele la fel, nu oferă teroriștilor un loc secret unde să poată comunica între ei”, a declarat ministrul britanic de Interne la emisiunea Andrew Marr de la BBC.

„Trebuie să ne asigurăm că serviciile noastre de informații au capacitate de a soluționa situații precum mesajele criptate de Whatsapp”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Consultările la Cotroceni pentru noul Guvern. Delegația USR discută cu Nicușor Dan, după PSD, AUR și PNL
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
Gestul care a atras atenția și admirația fanilor: cum o prezintă Nicu Grigore pe fiica Bellei Santiago
Digi24
Sondaj INSCOP: PNL depășește PSD în intențiile de vot pentru alegeri parlamentare. Ce procente au AUR și USR
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Laurette nu scapă de problemele de sănătate după injectarea cu Aquafilling: „Soluția rămasă în picior s-a infectat din nou”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Amenzile de circulație se majorează din această vară. Cu cât cresc sancțiunile pentru centură, telefon sau viteză în 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Câte săptămâni are un an?