Prima pagină » Știri externe » Rareș Bogdan, despre explozia din Beirut: „Accident sau atentat? Aceasta este marea întrebare”

Rareș Bogdan, despre explozia din Beirut: „Accident sau atentat? Aceasta este marea întrebare”

Rareș Bogdan, despre explozia din Beirut: „Accident sau atentat? Aceasta este marea întrebare”

Eurodeputatul PNL Rareș Bogdan se întreabă pe Facebook dacă explozia de marți din Beirut a fost accident sau atentat și scrie că în cazul unui act terorist „ situația în Orientul Mijlociu va deveni explozivă la propriu”.  

„Accident sau atentat? Aceasta este marea întrebare. Oficiali libanezi vorbesc despre un accident grav, despre un depozit in care de 6 ani era depozitat nitrat de amoniu fără normele de securitate necesare, depozit aflat și langa o fabrica/depozit de artificii. (Un Mihailesti la scara mult mai mare….)

Președintele Trump sugerează ca se investighează inclusiv varianta unui atentat teribil. Pana atunci rămân zeci de morți (și mii de răniți (peste 3.700), plus pagube financiare majore, o buna parte din Portul Beirut fiind complet distrus.

„În cazul în care a fost atentat, situația în Orientul Mijlociu va deveni explozivă la propriu, asta în plin proces de pace”

În cazul în care a fost atentat, situația în Orientul Mijlociu va deveni explozivă la propriu, asta în plin proces de pace inițiat de Donald Trump. Consecințele pot fi extrem de grave, nu doar pentru regiunea măcinată de conflicte mai mult sau mai puțin “înghețate”.  Voi ce credeți?”, a scris miercuri pe Facebook eurodeputatul PNL Rareș Bogdan.

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a transmis – marți – un mesaj de condoleanţe familiilor victimelor exploziei care a afectat capitala Libanului, Beirut.

Bilanțul a ajuns la peste 100 de morți

Autoritățile de la Beirut anunță că bilanțul exploziei petrecute marți în zona portuară a capitalei libaneze a ajuns la 100 de morți și cel puțin 4.000 de răniți.

Pe măsură ce echipele de intervenție și salvare intervin în continuare pentru a căuta victime și eventuali supraviețuitori de sub dărâmături, autoritățile se tem că bilanțul ar urma să crească în următoarele ore și zile, notează site-ul agenției de presă Reuters.

Peste 2.700 de tone de nitrat de amoniu au sărit în aer

Explozia de marți, produsă la un depozit unde existau cantități foarte mari de material exploziv, a fost cea mai puternică din ultimii ani din Liban, țară care deja se confruntă cu o criză economică de proporții și cu o creștere rapidă a numărului de persoane infectate cu coronavirus.

Președintele țării, Michel Aoun, a anunțat că 2.750 de tone de nitrat de amoniu, folosit în fertilizatori, dar care este utilizat și pentru fabricarea de bombe, fusese depozitat timp de șase ani în portul Beirut fără măsuri de securitate, ceea ce Aoun a descris ca fiind „inacceptabil”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Isărescu desființează ideea de premier tehnocrat: „Vorbești în gol, în deșert”
Digi24
Prima reacție a NATO după ce un avion F-16 românesc a doborât o dronă în spaţiul aerian al Estoniei
Cancan.ro
Ce pedeapsă a primit Emil Gânj, după ce și-a ucis fosta iubită. Magistrații, decizie de ULTIMĂ ORĂ!
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Ce ne așteaptă dacă președintele nu reușește să facă un guvern stabil. Economistul Radu Nechita: „România merge pe urmele Greciei”
Mediafax
Primul Ordin European de Merit: Merkel, Sandu și Zelenski, printre laureați
Click
Rareș Cojoc spune adevărul: a înșelat-o sau nu pe Andreea Popescu, fosta sa soție? „Știe foarte bine aceste lucruri”
Digi24
Xi Jinping i-a spus lui Donald Trump că Vladimir Putin ar putea „regreta” invazia în Ucraina. Ce a spus liderul SUA despre CPI
Cancan.ro
Dovada clară că Andreea Bălan a terminat-o cu Petrișor Ruge. Cu cine l-a schimbat, după ce nu l-a invitat nici la nuntă
Ce se întâmplă doctore
Elena Udrea, imagine rară din sala de fitness. Cum s-a fotografiat în colanți, la 52 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Pare incredibil, dar e adevărat: Un Opel Astra a fost înregistrat de radar cu 696 km/h! Șoferul, amendat cu 6.600 de euro
Descopera.ro
Astronomii au găsit una dintre primele galaxii ale Universului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Oamenii de știință au descoperit o metodă surprinzătoare de a distruge substanțele chimice eterne