Prima pagină » Știri externe » RĂZBOI ÎN UCRAINA: 13 civili, inclusiv doi copii, au fost uciși duminică în atacuri cu rachete Grad

RĂZBOI ÎN UCRAINA: 13 civili, inclusiv doi copii, au fost uciși duminică în atacuri cu rachete Grad

RĂZBOI ÎN UCRAINA: 13 civili, inclusiv doi copii, au fost uciși duminică în atacuri cu rachete Grad
Treisprezece civili, inclusiv doi copii, au fost uciși duminică în confruntări armate la Gorlivka, unul dintre bastioanele separatiste proruse, o localitate situată la aproximativ 45 de kilometri de Donețk, a anunțat administrația regională într-un comunicat, relatează AFP.

„Potrivit primelor informații, 13 persoane au fost ucise, inclusiv un copil în vârstă de un an și unul în vârstă de cinci ani”, a anunțat administrația regională într-un comunicat.

„Activitatea serviciilor de urgență este perturbată de tiruri regulate”, potrivit aceleiași surse.

Un purtător de cuvânt militar ucrainean a anunțat anterior că aveau loc tiruri cu lansatoare de rachete de tip Grad asupra unor cartiere locuite de la Gorlivla, atribuindu-le rebelilor proruși.

„Eram la piață, când oameni din DNR („republica populară” de la Donețk) ne-au spus că vor avea loc tiruri importante și că este necesar să plecăm”, a declarat telefonic pentru AFP Liudmila, o locuitoare de la Gorlivka.

Aproximativ „20 de minute mai târziu au început tirurile. Primul a venit din interiorul orașului, iar după aceea veneau din toate părțile. Nu mai înțelegem nimic”, a continuat ea.

„În parc, am văzut un bărbat, o femeie și un copil zăcând pe jos, morți mi-am dat seama. În apropiere de gară, un magazin a fost distrus, stația de autobuz ardea, iar oameni morți zăceau în jur”, a declarat ea.

Anterior, Consiliul ucrainean pentru Securitate Națională și Apărare a anunțat că forțele ucrainene au „distrus mai multe baraje” ale insurgenților și că acestea se aflau în apropiere de Gorlivka, un oraș cu 258.000 de locuitori, considerat fieful liderului rebel Igor Bezler.

Preluarea controlului asupra orașului Gorlivka este prezentată de către militari ca o etapă crucială în avansarrea către Donețk, capitala regiunii și un bastion separatist.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Orașul unde taxa pe gunoi crește cu 70%. Revoltați, localnicii amenință că vor plăti la sfârșitul anului viitor: „Avem alte priorități”
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Gigi Becali a donat sume imense pentru terminarea mănăstirii din Rwanda. Reacția din Africa a venit imediat
Adevarul
Destinație populară din Spania, sub amenințarea unui râu subteran toxic. Mercurul „invizibil” ajunge în mare
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Putin a pus ochii pe o nouă țară. Cum vrea liderul de la Kremlin să-și impună puterea
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Premieră astronomică în ultimele zile ale anului!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Strategiile complexe din zona Balcanilor: România, victimă în planurile rusești