Prima pagină » Știri externe » Reacția omului acuzat că se află în spatele loviturii de stat din Turcia: „Este insultător”

Reacția omului acuzat că se află în spatele loviturii de stat din Turcia: „Este insultător”

Reacția omului acuzat că se află în spatele loviturii de stat din Turcia: „Este insultător
Detalii pe Gândul.

Gulen neagă categoric orice fel de implicare în încercarea de a prelua puterea lansată de Armata turcă vineri noaptea și arată că poziția sa este una care condamnă orice fel de astfel de manifestări de violență.

„Condamn în cei mai duri termeni încercarea de lovitură de stat din Turcia. Puterea în Guvern trebuie preluată printr-un proces echitabil de alegeri libere, nu prin forță”, a transmis clericul stabilit în Statele Unite, citat de The Guardian.

Acesta a mai precizat și că, în calitatea sa de persoană care în ultimii 50 de ani a asistat la mai multe astfel de lovituri militare, este profund jignit.

„Ca o persoană care a fost martora mai multor lovituri militare în ultimele decenii, este cu atât mai insultător să fiu acuzat că aș avea orice fel de legătură cu această lovitură de stat. Resping categoric astfel de acuzații”, a punctat Gulen.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SCANDAL la Guvern! Sindicatul angajaților, atac la adresa lui Bolojan: La 17 august unde erați?
Digi24
Doi neozeelandezi au pedalat pe lângă Dunăre „de la izvor până la mare” și au documentat cea mai mare problemă din această vară
Cancan.ro
Motivul trist care l-a făcut pe medicul de 28 de ani să ia decizia tragică! De ce a făcut asta
Prosport.ro
Ce a pățit o turistă la hotelul Simonei Halep din Mamaia: „Am făcut plângere la Poliție și la ANPC!”
Adevarul
A fost salvat de două ori de la înec, dar s-a întors în mare cu steagul roșu arborat. Explicația psihologului
Mediafax
Gară imensă de 14,5 miliarde de euro, FĂRĂ aer condiționat! Proiectul care sfidează orice așteptare
Click
Câștigurile neașteptate ale unor vloggeri români după 4 ani de YouTube: „Ne putem lua o casă?
Digi24
„O minune care mi-ar putea salva viaţa”. Câștigătoarea celui mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 și-a ridicat banii
Cancan.ro
Orașele din România în care sunt anunțate ninsori în septembrie, potrivit meteorologilor Accuweather
Ce se întâmplă doctore
Îl mai ții minte pe Vierme de la Animal X? Cum arată acum, la 42 de ani, și cu ce se ocupă! E schimbat total și mulți nu l-au mai recunoscut
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Licitație pentru mașini electrice la Onești. Cum arată cerințele tehnice pentru cele șapte vehicule?
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Doar 100 de bilete mai sunt disponibile pentru „Emergence”, show-ul profesorului Brian Cox de la Sala Palatului