Prima pagină » Știri externe » Reuters: Secretarul american de Stat le-a cerut diplomaților americani să NU își mai exprime părerile despre alegerile din alte țări

Reuters: Secretarul american de Stat le-a cerut diplomaților americani să NU își mai exprime părerile despre alegerile din alte țări

Reuters: Secretarul american de Stat le-a cerut diplomaților americani să NU își mai exprime părerile despre alegerile din alte țări

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, le-a cerut diplomaților americani din întreaga lume să nu comenteze corectitudinea sau integritatea alegerilor organizate de alte țări, potrivit unei note interne a Departamentului de Stat și consultată de jurnaliștii Reuters.

Acest lucru reprezintă o abatere semnificativă de la abordarea tradițională a Washingtonului de a promova alegeri libere și corecte în străinătate, notează sursa citată.

Ordinul, trimis tuturor reprezentanțelor diplomatice americane printr-un document intern al Departamentului de Stat, transmis în 17 iulie, prevede că Departamentul nu va mai emite declarații legate de alegeri sau postări pe rețelele sociale din partea Washingtonului, cu excepția cazului în care există un interes de politică externă „clar și convingător”..

„Atunci când este potrivit să comentăm despre alegeri în străinătate, mesajul nostru ar trebui să fie scurt, concentrat pe felicitarea candidatului câștigător și, atunci când este cazul, menționând interesele comune de politică externă”, se arată în document, care a fost marcat ca fiind „sensibil”, dar nu clasificat.

Departamentul de Stat cere neutralitate

Altfel spus, potrivit documentului, reprezentanții SUA nu ar mai trebui să își exprime părerile pro sau contra unor candidați sau să comenteze în legătură cu legitimitatea alegerilor.

„Mesajele ar trebui să evite exprimarea opiniilor cu privire la corectitudinea sau integritatea unui proces electoral, legitimitatea acestuia sau valorile democratice ale țării în cauză”, se mai arată în document.

De asemenea, potrivit notei interne, mesajele legate de alegeri ar trebui să provină fie de la secretarul însuși, fie de la purtătorul de cuvânt al Departamentului și li se interzice diplomaților americani să emită astfel de declarații fără aprobarea explicită a conducerii agenției.

Telegrama face referire la discursul preşedintelui Donald Trump din 13 mai de la Riad, în care acesta a criticat ceea ce a numit „intervenţioniştii occidentali” care le spun ţărilor din Orientul Mijlociu cum să-şi conducă propriile afaceri, afirmând că acest lucru nu mai este treaba Washingtonului şi că acesta doreşte să consolideze parteneriate.

„În timp ce Statele Unite vor rămâne ferme în ceea ce priveşte propriile valori democratice şi vor lăuda aceste valori atunci când alte ţări vor alege o cale similară, preşedintele a spus clar că Statele Unite vor urmări parteneriate cu ţările cu care au interese strategice comune”, se arată în directivă.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Donald Trump, diagnosticat cu insuficiență venoasă cronică. Ce este această BOALĂ

Premieră în UE: Slovenia INTERZICE accesul în țară pentru doi miniștri ai Guvernului Netanyahu. Care sunt motivele

Sursa foto: Shutterstock

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai lung pod feroviar și rutier din lume a devenit o atracție turistică. Podul supraetajat care leagă cinci insule pare că „se înalță spre cer”
Digi24
Șeful diplomației maghiare lansează avertismente similare cu cele ale Kremlinului: liderii UE împing Europa spre un război cu Rusia
Cancan.ro
Celebrul fotbalist la Steaua a ajuns boschetar: ”N-are casă, doarme pe străzi”
Prosport.ro
FOTO. Gafă vestimentară fără precedent! Ce a pățit vedeta a pus-o într-o ipostază mai mult decât jenantă
Adevarul
Trump ar fi dispus să ofere Ucrainei o „garanție de securitate NATO”. Expert: „Un precedent relevant este cazul Suediei și Finlandei”
Mediafax
Trei români au virat câte peste 200.000 de lei la Pilonul 2 într-o singură lună. Care este cea mai mare contribuție într-un cont de pensie obligatorie administrată privat
Click
Irinel Columbeanu s-a botezat, înainte de Sărbători. Fostul milionar și-a schimbat religia la 68 de ani: „E cea mai importantă decizie din viața lui”
Digi24
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Trupul fostei ministru al Justiției urmează să fie dus la INML la cerea procurorilor
Cancan.ro
Cuplul finalului de an în România! Vedeta Antena 1 l-a cuplat, fără să-i pese că e ÎNSURAT
Ce se întâmplă doctore
Cât de mult s-a schimbat Elena Băsescu! Nu o mai recunoști! Cum arată acum, la 45 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Decembrie: Începe o nouă sesiune Rabla 2025. Câți bani primești pentru o mașină nouă
Descopera.ro
Cele mai periculoase locuri de pe Pământ!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Iubi, tu mă mai iubesti? – Da, cum să nu, draga mea!
Descopera.ro
S-A LANSAT ARCMEDIA, CEL MAI MARE GRUP DE PUBLISHING DIN ROMÂNIA