Prima pagină » Știri externe » Rusia a pierdut echipamente militare în valoare de peste 10 miliarde de dolari în război, transmite Ministerul Apărării al Ucrainei

Rusia a pierdut echipamente militare în valoare de peste 10 miliarde de dolari în război, transmite Ministerul Apărării al Ucrainei

Rusia a pierdut echipamente militare în valoare de peste 10 miliarde de dolari în război, transmite Ministerul Apărării al Ucrainei

Rusia a pierdut deja echipamente militare în valoare de peste 10 miliarde de dolari în Ucraina, transmite Ministerul ucrainean al Apărării, relatează Ukrinform.

„Datorită interacțiunii coordonate a trupelor și forțelor, o cantitate mare de echipamente rusești este distrusă. Inamicul a pierdut deja echipamente militare în valoare de peste 10 miliarde de dolari”, se arată în declarație.

Printre cele mai scumpe șapte echipamente militare pe care Rusia le-a pierdut în Ucraina se numără un tanc T-90M în valoare de până la 3 milioane de dolari, un sistem de rachete-mitralieră de apărare aeriană Pantsir-S1 în valoare de până la 15 milioane de dolari, un elicopter Ka-52 în valoare de până la 16 milioane de dolari, un avion de transport militar Il-76 în valoare de până la 27 milioane de dolari, un avion de vânătoare modern Su-35S în valoare de până la 65 milioane de dolari, un sistem mobil de rachete balistice cu rază scurtă de acțiune Iskander-M în valoare de până la 100 milioane de dolari și nava mare de debarcare Saratov în valoare de peste 100 milioane de dolari.

Destroyed Russian tanks are seen in the Sumy region, Ukraine, March 7.     Irina Rybakova/Press service of the Ukrainian Ground Forces

Ukrinform a raportat anterior că, în perioada 24 februarie – 1 aprilie, Rusia a pierdut aproximativ 17.700 de soldați în Ucraina.

De asemenea, forțele ruse au pierdut și 625 de tancuri, 1.751 de vehicule blindate de luptă, 316 sisteme de artilerie, 96 de sisteme de rachete cu lansare multiplă, 54 de sisteme de apărare aeriană, 143 de avioane, 131 de elicoptere, 1.220 de vehicule și șapte nave/ambarcațiuni.

The remains of a Russian fighter aircraft at a residential area in Chernihiv, Ukraine, March 5.    State Emergency Service of Ukraine/via REUTERS

The wreck of a Russian tank is seen in the village of Lukyanivka outside Kyiv, Ukraine, March 27. REUTERS/Marko Djurica

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce să mănânci după Revelion: 8 alimente care te ajută să te refaci mai repede (hidratare, energie, stomac liniștit)
Digi24
„În câteva secunde, tavanul era în flăcări”. Mărturiile supraviețuitorilor incendiului din barul elvețian: „Panică totală, lumea urla”
Cancan.ro
Ce a scris un român pe salata boeuf, de Revelion? Invitații au rămas mască 😲 😲 😲
Prosport.ro
Simona Halep a petrecut Revelionul în a doua ei casă și s-a declarat impresionată! Momente de neuitat pentru „Simo”
Adevarul
Cadou de 200.000 de euro la majoratul fiicei unui afacerist din Sibiu, într-un eveniment plin de fast
Mediafax
Cel puțin 40 de morți și peste 100 de răniți în „coșmarul” de Anul Nou din Elveția. Martor: „În câteva zeci de secunde, tot tavanul era în flăcări. Totul era din lemn”
Click
Impozitul pe casă explodează în 2026. Formula simplă care îți arată exact cât vei plăti
Digi24
Un bastion costisitor la frontiera UE. Ce se va întâmpla cu cea mai mare armată a Europei când războiul contra Rusiei se va încheia
Cancan.ro
A murit de Revelion! Elena Lasconi e devastată. Doliu imens
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Guvernul britanic ar fi intervenit pentru a proteja familia regală