Prima pagină » Știri externe » Rusia și Ucraina, aproape de semnarea unui acord privind gazele

Rusia și Ucraina, aproape de semnarea unui acord privind gazele

Rusia și Ucraina, aproape de semnarea unui acord privind gazele
"Rusia vrea să ajungă la un acord și participă în mod constructiv", a afirmat ministrul rus.

Delegația rusă era așteptată la negocieri în cursul acestei nopți, la ora 19.00 GMT (22.00, ora României), însă, în cele din urmă, reuniunea trilaterală – între Gunther Oettinger și miniștrii rus și ucrainean ai Energiei Aleksandr Novak și Iuri Prodan – a fost amânată pentru miercuri dimineața, la ora 07.30 GMT (10.30, ora României), a comunicat CE.

Reuniunea trilaterală va fi precedată de „întrevederi bilaterale”, a adăugat Comisia.

Discuțiile purtate de cele trei părți au drept scop ajungerea la un acord asupra prețului de livrare a gazelor rusești către Ucraina și achitării sumelor datorate de partea ucraineană.

Reuniunea precedentă s-a încheiat în cursul nopții de luni spre marți, după aproape opt ore de discuții, fără semnarea unui acord.

Miza, potrivit lui Prodan, este de a găsi „o soluție globală care să rezolve problemele întâmpinate în stabilirea prețului de livrare a gazelor și achitării datoriilor”.

„Dar nu putem accepta mecanismul de calculare a prețului propus de Gazprom”, a explicat el, în cursul nopții de luni spre marți, subliniind că Ucraina vrea „un preț echitabil și corespunzător pieței”, a insistat el.

Moscova reclamă, în prealabil, semnarea unui acord în privința achitării unei sume de 1,47 de miliarde de dolari, care reprezintă datoria la gaze a Ucrainei față de Rusia pentru lunile noiembrie și decembrie 2013.

„Rusia vrea să ajungă la un acord și participă în mod constructiv”, a afirmat ministrul rus.

Compania rusă Gazprom și cea ucraineană Naftogaz au început negocieri pentru stabilirea prețului de livrare a gazelor rusești și unui plan de achitare a datoriilor la gaze ale Ucrainei față de Rusia. Ucraina are datorii la gaze față de Rusia în valoare de 2,2 miliarde de dolari pentru lunile noiembrie și decembrie 2013, aprilie și mai 2014, potrivit Gazprom.

De asemenea, cele două părți trebuie să ajungă la un acord asupra prețului și cantităților de livrare a gazelor rusești către Naftogaz. Prețul ar urma să se situeze între 268 și 480 de dolari pe mia de metri cubi.
Ucraina a achiziționat aproximativ 30 de miliarde de metri cubi de gaz în 2013.

Rusia a anunțat că nu va întrerupe pe parcursul negocierilor livrările de gaze către Ucraina, tranzitată de aproximativ 15% din gazul importat în state membre UE.

Rusia amână pentru 16 iunie ultimatumul dat Ucrainei cu privire la plata gazelor

Gigantul rus Gazprom a anunțat miercuri dimineață că a amânat pentru 16 iunie ultimatumul dat Ucrainei pentru plata datoriei sale la gaze și continuarea livrărilor, în timp ce miercuri continuau negocierile la Bruxelles, relatează AFP.

„Partea rusă a făcut un pas în favoarea continuării negocierilor, care în ultima vreme au fost destul de intensive, și a decis ca trecerea la sistemul de preplată să fie amânată pentru luni la ora 10.00”, a declarat președintele Gazprom, Aleksei Miller, la întrevederile cu comisarul european al Energiei, Günther Oettinger.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Psihologii sunt de acord că persoanele cărora nu le place să vorbească dimineața au aceste caracteristici
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Jojo și fostul soț au dezgropat securea războiului! Urmează un interogatoriu în instanță, tensiunea a ajuns la cote maxime
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Discursul lui Trump despre războiul din Iran crește prețul petrolului: „Îi vom duce înapoi în epoca de piatră”. Niciun cuvânt despre NATO
Mediafax
Consumul de gaze din această iarnă a fost cu 4% mai mare decât media ultimilor trei ani. Cât a rămas în depozite la finalul sezonului de extracție – Datele oficiale ale Transgaz
Click
Cum prepară Anna Lesko rulada de post cu ciuperci, legume și verdeață. Secretul vedetei pentru un preparat de excepție
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
Meteorologii, în alertă: Un val uriaș de praf african a intrat în Europa. Când ajunge în România ⬇️
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
România a fost pe primul loc în Uniunea Europeană la producția de floarea-soarelui în 2025