Prima pagină » Știri externe » Scandal uriaș, după ce o țară a interzis vaccinul contra HPV. Ce spun medicii

Scandal uriaș, după ce o țară a interzis vaccinul contra HPV. Ce spun medicii

Scandal uriaș, după ce o țară a interzis vaccinul contra HPV. Ce spun medicii
Un tribunal din Chile a oprit programul de vaccinare împotriva virusului papiloma uman, HPV, pentru că așa au cerut mamele a patru eleve. Decizia instanței a stârnit un scandal uriaș, atât în lumea medicală, cât și în rândul opiniei publice din Chile.

Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția că 99 la sută dintre cazurile de cancer cervical sunt declanșate de HPV și recomandă vaccinarea fetițelor între 9 și 13 ani. Chile este printre primele state din lume care a introdus programul de vaccinare în școli. Acum însă, va fi oprit, pentru că așa au dorit 4 mame. Ele se plâng că nu au primit informații suficiente despre vaccin și că reacțiile secundare durează până la un an de zile. „Fata mea e în clasa V-a și nu vreau să fie vaccinată, atâta vreme cât nu avem informații complete despre vaccin”, spune una dintre acestea.

Medicii spun că vaccinarea nu este obligatorie, dar că decizia aparține părinților și este inacceptabil ca întreg programul să fie oprit, scrie TVR. „Este un vaccin fără riscuri. Acum e gratuit, dar cândva doar cei cu bani și-l permiteau. Vrem ca mamele și tații să aibă încredere în calitatea vaccinului”, a declarat Carmen Casillo, Ministrul Sănătății din Chile.

Decizia instanței a stârnit controverse aprinse în Chile – tabăra anti-vaccin este mai mică, dar e foarte vocală. „În prima zi a avut dureri de cap, amețeli, vomă. După un an au apărut alte simptome, cum ar fi vederea dublă”, a declarat mama unei fetițe vaccinate.

Reprezentantul Organizației Mondiale a Sănătății în Chile a încercat să liniștească spiritele. „Cei care afirmă că vaccinul provoacă probleme cerebrale și afecțiuni neurologice sau de comportament nu au adus nicio dovadă în acest sens. Reafirmăm faptul că e un vaccin sigur”, a declarat Dr. Roberto del Aguila.

Cancerul cervical, provocat în aproape toate cazurile de virusul papiloma uman, omoară anual sute de mii de femei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu. Trei militari americani uciși în „Operațiunea Epic Fury” / Macron trimite mai multe forțe militare în Golf după atacurile asupra Iranului / Iranul atacă și baze militare unde sunt staționați soldați germani
Digi24
Principala rută de evacuare pentru ultrabogații blocaţi în statele din Golf. Cât costă un zbor privat către Europa
Cancan.ro
5 zile la rând de ninsoare în aceste orașe din România, începând de marti, 10 martie, potrivit meteorologilor Accuweather
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Suntem la un pas de Al Treilea Război Mondial? Avertismentul experților cu privire la conflictul SUA–Iran
Mediafax
Cine este ayatollahul Arafi, omul care conduce acum Iranul
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
Momentul în care un avion de luptă F-15 al SUA se prăbușește în Kuweit. Pilotul s-a catapultat
Cancan.ro
BREAKING! E știrea momentului în lumea întreagă. A fost ELIMINAT în timpul bombardamentului
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Benzina și motorina ajung la 10 lei? România are carburanți pentru 90 de zile, anunță Ministrul Energiei după escaladarea din Iran
Descopera.ro
Povestea exploratorului care a abandonat totul pentru Antarctica
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
De ce burnout-ul nu este doar oboseală și nu se rezolvă cu o vacanță?