Prima pagină » Știri externe » Șomajul în rândul tinerilor din Grecia a trecut de 60%

Șomajul în rândul tinerilor din Grecia a trecut de 60%

Șomajul în rândul tinerilor din Grecia a trecut de 60%
Șomajul în rândul tinerilor din Grecia a crescut în luna februarie pentru prima dată peste nivelul de 60%, reflectând recesiunea puternică a economiei elene, după ani de măsuri de austeritate cerute de creditorii internaționali ai guvernului.

Șomajul în rândul tinerilor din Grecia a crescut în luna februarie pentru prima dată peste nivelul de 60%, reflectând recesiunea puternică a economiei elene, după ani de măsuri de austeritate cerute de creditorii internaționali ai guvernului.

În rândul persoanelor cu vârsta de 15-24 de ani, rata șomajului s-a situat la 64,2% în februarie, față de 59,3% în ianuarie, potivit cotidianului elen Kathimerini.

Pe ansamblu, rata șomajului a avansat la 27%. În ianuarie, șomajul s-a situat la 26,7%, cifră revizuită față de nivelul anunțat anterior.

Grecia a redus salariul minim pentru persoane sub 25 de ani cu 32%, la circa 500 de euro, pentru a stimula angajarea.

Economia Greciei se află în al șaselea an de recesiune, în urma reducerilor de cheltuieli și majorărilor de taxe adoptate de guvern. Măsurile de austeritate au fost cerute de Uniunea Europeană și Fondul Monetar Internațional în cadrul unor pachete de împrumuturi externe care au salvat statul elen de la colaps financiar. Contacția economiei Greciei este estimată la 4,2-4,5% în acest an.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Cea mai frumoasă antrenoare din România i-a înnebunit din nou pe fani: „Superbă”
Adevarul
Planul ascuns din spatele bătăliei pentru guvernare. Analist politic: „Nu e o luptă în sensul clasic”
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Prințesa Kate a surprins la Wimbledon! Accesoriul celebru la care a renunțat fără explicații
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Câte ore pierdem pe săptămână din cauza banilor?