Prima pagină » Știri externe » Sondaj în Rusia: care este cel mai mare dușman al Moscovei

Sondaj în Rusia: care este cel mai mare dușman al Moscovei

Sondaj în Rusia: care este cel mai mare dușman al Moscovei
Peste 70 la sută dintre cetățenii ruși consideră că Statele Unite sunt cel mai mare inamic al Rusiei, iar aproximativ 50 la sută susțin că Beijingul este cel mai bun prieten al țării, potrivit unui sondaj publicat în ziarul rus Vedomosti în ediția electronică de vineri.

Potrivit publicației, Washintonul este considerat inamic de către 73 la sută dintre ruși, față de 25 la sută în urmă cu șase ani.

Aproape jumătate dintre respondenți (51 la sută) au apreciat că cel mai bun și de încredere prieten al Moscovei este Beijngul.

Aproximativ unu la sută dintre ruși au apreciat că Rusia întreține relații amicale cu Republica Moldova, un nivel similar cu cel din 2008.

De asemenea, 32 la sută dintre rușii chestionați au declarat că un stat prieten este Belarusul, iar 20 la sută Kazahstanul.

Alți 32 la sută dintre ruși au afirmat că un mare inamic al țării este Ucraina, iar 10 la sută s-au exprimat împotriva Uniunii Europene (UE) și Germaniei. Potrivit unui sondaj din 2008, 17 la sută dintre respondenți considerau Germania și UE drept prieteni.

Aproximativ 15 la sută dintre respondenți au afirmat că nu pot aprecia care stat este inamic sau prieten al Rusiei.

Sondajul a fost realizat de către Centrul federal rus de analiză a opiniilor publice (VȚIOM) în perioada 20-21 septembrie. Au fost chestionate peste 1.600 de persoane din 130 de localități, în 42 de regiuni ale Rusiei, marja de eroare este de 3,4 la sută.

Anna Primac, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Ce întrebare o scoate din sărite pe Gabriela Oțil. Are legătură cu micuțul Tiago: „Am dat înapoi…”
Digi24
Trei scenarii privind viitorul Guvern. În ce variantă ar putea fi propus Alexandru Nazare premier
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Vierme de un metru în intestin și 38 de paraziți în creier. Povestea femeii care a aflat prea târziu ce a contractat în timpul unei vacanțe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Peripețiile unui român care a plecat până în Thassos cu un vehicul electric de oraș
Descopera.ro
O structură mamut observată în spațiul cosmic sfidează tot ce știm!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Astronomii au descoperit o nouă clasă de explozii radio care ar explica semnalele misterioase din spațiu