Prima pagină » Știri externe » Statele membre UE prelungesc sancțiunile impuse Rusiei pentru încă un an

Statele membre UE prelungesc sancțiunile impuse Rusiei pentru încă un an

Statele membre UE prelungesc sancțiunile impuse Rusiei pentru încă un an
Liderii statelor membre ale Uniunii Europene au decis să prelungească pentru încă un an sancțiunile impuse Rusiei în urma anexării regiunii ucrainene Crimeea, informează site-ul cotidianului Deutsche Welle.

Sancțiunile impuse de statele membre ale Uniunii Europene vor rămâne în vigoare până în luna iunie a anului 2018, conform deciziei luate luni de miniștrii de externe ai statelor UE. Astfel, sancțiunile impuse privesc stoparea legăturilor comerciale cu Crimeea în ceea ce privește transporturile, energia și telecomunicațiile. Investițiile europene în fosta regiune ucraineană, precum și oferirea serviciilor turistice sunt și ele interzise.

„Statele membre au decis extinderea măsurilor restrictive până în 2018, ca răspuns la anexarea ilegală a Crimeei. UE continuă să condamne anexarea ilegală a Crimeei și nu va recunoaște acest act”, a declarat un reprezentant al Consiliului Uniunii Europene.

Primele sancțiuni au fost impuse Rusiei în 2014, imediat după anexarea peninsulei Crimeea de la Ucraina.

Blocul comunitar ia în calcul și prelungirea sancțiunilor Rusiei pentru implicarea Moscovei în conflictul din estul Ucrainei. Acestea urmează să expire în luna iulie a acestui an, iar UE ia în calcul extinderea lor pentru încă șase luni, în ciuda faptului că unele state membre și-au exprimat rezervele.

Italia, Grecia și Ungaria au adoptat o poziție rezervată, susținând că sancțiunile impuse Rusiei dăunează intereselor economice europene.

Chiar și în acest context în care există opinii divergente, UE a reușit până acum să rămână unită în ceea ce privește sancționarea comportamentului agresiv al Rusiei.

UE susține că Rusia trebuie trasă la răspundere pentru sprijinirea grupărilor separatiste proruse din estul Ucrainei. Moscova este de părere că UE poartă vina pentru escaladarea conflictului din Ucraina, deoarece a îndemnat la răsturnarea unui guvern legitim prorus.

Peste 10.000 de persoane au murit, până în acest moment, ca urmare a violențelor de pe teritoriul Ucrainei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
FOTO. Locatarii blocului lovit de o dronă se întorc acasă
Digi24
Fără perioadă de grație: SUA vor să-și reducă rapid prezența militară în Europa. Este vizat în primul rând NATO Force Model
Cancan.ro
Camelia Potec a intrat în panică și a cerut ajutorul SPP! Momente tensionate la gala aniversară a Nadiei Comăneci
Prosport.ro
Simona Halep, bogată și divorțată, a atras toate privirile cu apariția ei la gala pentru Nadia Comăneci. Și-a făcut selfie în oglindă
Adevarul
Ce înseamnă pentru români facturile calculate în euro
Mediafax
Au fugit de litoralul românesc! Românii fac coadă la vacanțele premium din Bulgaria
Click
Ultimele zile din viața Sandei Țăranu. Sora sa ne-a făcut dezvăluiri emoționante: „A fost pe picioarele ei până în ultima clipă"
Digi24
„Elveția Orientului Mijlociu” și problema Strâmtorii Ormuz. De ce a amenințat Donald Trump că va „arunca în aer” Omanul, aliat al SUA
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei', predicții TULBURĂTOARE pentru restul anului 2026. A prezis moartea Reginei Elisabeta a II-a, iar acum...😲
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
TOP 5 trasee pe care să le parcurgi cu mașina în minivacanța de Rusalii
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Producătorii acuză presiuni pe piața uleiului de măsline