Prima pagină » Știri externe » Zeci de morți în urma confruntărilor armate din Irak

Zeci de morți în urma confruntărilor armate din Irak

Zeci de morți în urma confruntărilor armate din Irak
Orașul Haditha, care găzduiește cele mai importante centrale electrice din Al-Anbar, este situat în apropierea autostrăzii care duce spre Ramadi, capitala acestei provincii cu majoritate sunnită de la frontiera cu Siria.

În același timp, forțele armate aeriene au efectuat raiduri în mai multe zone controlate de insurgenți, operațiuni soldate cu 38 de morți.

Potrivit unui ofițer de poliție, „la Haditha (210 kilometri nord-vest de Bagdad), armata, sprijină de combatanți tribali, a respins, marți dimineața, un asalt al unor bărbați din cadrul grupării Statul Islamic în Irak și Levant (SIIL), obligându-i să se retragă”.

El a adăugat pentru AFP că „armata și triburile au ridicat obstacole de nisip în jurul orașului pentru a împiedica avansul (jihadiștilor sunniți) din SIIL”.

Orașul Haditha, care găzduiește cele mai importante centrale electrice din Al-Anbar, este situat în apropierea autostrăzii care duce spre Ramadi, capitala acestei provincii cu majoritate sunnită de la frontiera cu Siria.

Insurgenți sunniți, conduși de SIIL, încearcă să avanseze spre vest în provincia Al-Anbar, unde au reușit, în ultimele zile, să preia controlul asupra orașelor Al-Qaim, Aana și Rawa, înainte ca forțele guvernamentale să le stopeze avansul.

Tot marți, forțele armate au efectuat raiduri asupra a două poduri vitale de pe Eufrat, în apropierea orașului Al-Qaim (340 de kilometri nord-vest de Bagdad), folosite de insurgenți pentru deplasări între provincia Ninive, unde controlează cea mai mare parte din teritoriu, și Al-Anbar.

De asemenea, forțele guvernamentale au respins noi atacuri ale insurgenților asupra rafinăriei de la Baiji, la 200 de kilometri vest de Bagdad.

Potrivit unui oficial al Biroului premierului Nouri al-Maliki, forțele guvernamentale se află în prezent în interiorul rafinăriei, atacată în repetate rânduri în ultimele zece zile de către insurgenți. Luni seara, forțele guvernamentale au respins „trei asalturi ale insurgenților împotriva rafinăriei”, a precizat oficialul.

Purtătorul de cuvânt al lui al-Maliki pentru probleme de securitate, Qassem Ata, a declarat, la rândul său, în cursul unei conferințe de presă, că „rafinăria se află sub controlul total și protecția forțelor de securitate”. „Vom respinge toate atacurile și tentativele teroriste”, a adăugat el.

Pe 19 iunie, armata a anunțat că a reluat controlul total asupra rafinăriei după 24 de ore de lupte.

Este vorba despre unul dintre rarele succese ale forțelor armate irakiene după deruta totală din primele zile ale ofensivei insurgenților, lansate la 9 iunie. În cursul ofensivei, insurgenții sunniți au reușit să preia controlul asupra unor largi teritorii din patru provincii și sunt de-acum la aproximativ o sută de kilometri de Bagdad.

În orașul Baiji, raidurile aeriene s-au soldat cu 19 morți și 17 răniți, precizează oficiali. Alte raiduri s-au soldat cu șase morți în cursul serii.

Potrivit unui oficial din Baiji, zece copii și nouă femei au murit în raidurile efectuate marți dimineața asupra unor cartiere din oraș, în timp ce alte zece persoane au fost rănite.

Un medic de la spitalul local a declarat că majoritatea victimelor sunt civili.

Atacurile au vizat insurgenți „care se ascund în case din zonele rezidențiale”, potrivit oficialului.

Raiduri similare efectuate în Al-Qaim, în provincia Al-Anbar, s-au soldat cu 13 morți – șapte insurgenți și 6 civili -, potrivit unor martori.

Gaidau Ion, [email protected]

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
O ucraineancă dată dispărută a fost găsită în mansarda unui român. Ce au declarat cei doi poliției: „Ea a fost cea care a organizat totul”
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Dispariția sufrageriei. Cum trăiesc tinerii fără spații comune și ce pierd odată cu ele