Prima pagină » Magazin » A încercat să îl salveze după ce fusese împușcat de 130 de ori și tăiat cu maceta: „Oamenii sunt capabili de lucruri îngrozitoare” – VIDEO

A încercat să îl salveze după ce fusese împușcat de 130 de ori și tăiat cu maceta: „Oamenii sunt capabili de lucruri îngrozitoare” – VIDEO

A încercat să îl salveze după ce fusese împușcat de 130 de ori și tăiat cu maceta: „Oamenii sunt capabili de lucruri îngrozitoare
Paul Ramos, din Stratford Upon Avon, Marea Britanie, a încercat să salveze un unrangutan care fusese împușcat de 130 de ori, dar, din păcate, animalul nu a supraviețuit.

ATENȚIE! Imagini cu impact emoțional

Un veterinar britanic a încercat tot ce era posibil pentru a-lsalva pe un urangutan care fusese împușcat de 130 de ori, dar și rănit cu o macetă.

Paul Ramos se afla în Borneo, însulă împărțită între Indonezia, Malaezia și Brunei, pentru a verifica munca făcută de către organizațiile de caritate care se ocupă cu protejarea animalelor aflate în pericol.

În timp ce se afla acolo, veterinaul a găsit un urangutan tânăr care fusese atacat cu brutalitate în apropierea unei fabrici de ulei de palmier, potrivit BBC.

Acesta a fost găsit agățat de o ramură, iar când a fost dus la veterinar, acesta a constatat că animalul fusese împușcat de 130 de ori și avea rpni provocate de o macetă.

Însă, în ciuda tuturor eforturilor depuse de veterinarul britanic și cei locali, urangutanul nu a supraviețuit din cauza rănilor grave.
Doctorul Ramos a mărturisit că incidentul cutremurător l-a schimbat cu desăvârșire.

„Ceea ce s-a întâmplat în noaptea aceea mi-a schimbat viața… În noaptea accea am văzut lucrurile oribile pe care noi, oamenii, suntem în stare să le facem – dar, în același timp, am văzut oameni extraordinari care au făcut lucruri incredibile pentru a salva animalele acestea minunate”, a mărturisit veterinarul.

În Borneo, urangutanii sunt în pericol deoarece în ultima vreme tot mai mult teren este defrișat pentru construcții, fabrici sau pentru terenul agricol.

 

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe