Prima pagină » Magazin » Ar fi trebuit să dispară în era glaciară, dar această plantă a fost descoperită acum în România. COMOARA de lângă Cluj

Ar fi trebuit să dispară în era glaciară, dar această plantă a fost descoperită acum în România. COMOARA de lângă Cluj

O specie de plantă relictă din era glaciară, pe cale de dispariție în restul Europei Centrale și de Vest, trăiește încă în România.

Este vorba despre o specie de plantă relictă din era glaciară, care se caracterizează printr-o inflorescență rară cu flori mici de 4-5 milimetri de culoare galben-verzuie. O particularitate a speciei este aceea că florile ei nu au miros și nu produc nectar, astfel că nu atrag insectele. Planta se reproduce prin autofecundare, cu ajutorul picăturilor de ploaie.

Planta pe cale de dispariție în restul Europei Centrale și de Vest, trăiește încă în România. Specialiștii de la Asociația „Apáthy István Egyesület” au identificat anul trecut mai multe exemplare ale acesteia în apropiere de Cluj.

„Liparis loeselii” sau, popular, „moșișoara” poate fi întâlnită în aria protejată Făgetul Clujului – Valea Morii, de lângă Cluj-Napoca.

În anul 2014, biologii au identificat în zona respectivă aproximativ 200 de exemplare ale speciei. În plus, prezența sa a fost semnalată și în afara limitelor ariei protejate, în special în zone umede sau pe malurile pâraielor aflate în mlaștini calcaroase, scrie totb.ro.

Drept urmare, specialiștii participanți la cercetarea realizată de Asociația „Apáthy István Egyesület”, în cadrul unui proiect finanțat din fonduri europene, solicită extinderea ariei protejate, astfel încât această să cuprindă și locurile în care prezența moșișoarei a fost semnalată.

Potrivit sursei citate, moșișoara aparține familiei Orchidaceae. Atinge înălțimea de 5-25 de centimentri, dar tulpina sa nu este acoperită de frunze. 

În România, populațiile sale trăiesc în Transilvania, în Dealurile Feleacului, în Depresiunea Sibiului, în zonele montane din apropierea Aiudului și Brașovului, dar prezența acestei plante a fost semnalată și în județele Maramureș și Hunedoara, pe Masivul Ceahlău, în Munții Făgăraș, Piatra Craiului și în Subcarpații Moldovei. La o altitudine foarte joasă a fost identificată și în zona Brațului Sfântu Gheorghe, în Delta Dunării. Cu mai multe decenii în urmă, moșișoara putea fi întâlnită și în județul Cluj, în Făget și în Turda, în zona Băilor Sărate.

Moșișoara mai poate fi întâlnită și în America de Nord, dar lipsește în Asia. În ultima perioadă a dispărut din multe din habitatele în care putea fi întâlnită anterior.

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe