Prima pagină » Magazin » Cea mai mare floare din lume a înflorit la o grădină botanică din Brazilia

Cea mai mare floare din lume a înflorit la o grădină botanică din Brazilia

Cea mai mare floare din lume a înflorit la o grădină botanică din Brazilia
Cea mai mare floare din lume, Arum Titan (Amorphophallus Titanum), este vedeta Grădinii Botanice din Inhotim, un oraș în sud-estul Braziliei, unde tocmai a înflorit, iar planta atrage numeroși vizitatori, în ciuda mirosului ei special de carne în putrefacție, informează AFP.

Cea mai mare floare din lume, Arum Titan (Amorphophallus Titanum), este vedeta Grădinii Botanice din Inhotim, un oraș în sud-estul Braziliei, unde tocmai a înflorit, iar planta atrage numeroși vizitatori, în ciuda mirosului ei special de carne în putrefacție, informează AFP.

„A înflorit în prima zi de Crăciun și începe deja să se închidă. Floarea are o durată de viață de 72 de ore, în timpul căreia degajă un miros puternic de carne putrezită pentru a atrage muștele și insectele polenizatoare”, a declarat joi botanista Patricia Oliveira.

Potrivit aceleiași specialiste, înflorirea acestei plante, cunoscută și sub denumirea de „floarea-cadavru”, este un eveniment rar, care se produce la un interval de mai mulți ani.

„Aceasta este cea de-a doua înflorire a ei. Prima a avut loc în decembrie 2010”, a precizat ea.

Denumirea științifică a florii este „Amorphophallus titanum”, care înseamnă „penis uriaș de o formă ciudată”, explică Patricia Oliveira.

Planta din grădina botanică braziliană avea, joi, înălțimea de 167 de centimetri, dar specia Arum Titan, originară din insula Sumatra, poate ajunge și până la o înălțime de trei metri.

Această specie a fost descrisă pentru prima dată în 1878 de naturalistul italian Odoardo Beccari. Zece ani mai târziu ea a înflorit pentru prima dată la Grădina Botanică Kew din Londra, iar botaniștii au fost nevoiți să aștepte până în 1926 pentru a asista la o nouă înflorire a plantei.

Floarea-cadavru din Grădina Botanică Inhotim a crescut din semințe expediate de specialiștii de la Grădina Botanică Marie Selby din Florida.

Recomandarea video

Mediafax
O japoneză s-a „căsătorit” cu un personaj AI creat cu ChatGPT
Digi24
Vladimir Putin a fost scos din sărite de întrebările unui jurnalist de la BBC: „Ce prostie”
Cancan.ro
EXCLUSIV | Imagini SFÂȘIETOARE la mormântul Ștefaniei Szabo, în prag de Crăciun. Omagiul care îți rupe sufletul
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Astrolog, la Interviurile Adevărul: 2026 ar putea aduce schimbări de Guvern în România. „Va fi un an al revoltelor. Se cere vărsare de sânge”
Mediafax
Temperaturi mai scăzute și precipitații ușor excedentare în mai multe regiuni ale țării în următoarele patru săptămâni
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Reacția Turciei după ce forțele sale aeriene au doborât o dronă care a încălcat spațiul aerian
Cancan.ro
De ce ar fi murit mama Mihaelei Rădulescu, de fapt. Văduva lui Felix Baumgartner, primul mesaj oficial: 'Nu a fost bolnavă'
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Narcisa Suciu la mai bine de 15 ani de când a plecat în Finlanda. De ce s-a reîntors în țară? E de nerecunoscut
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Mașini premium SH cu probleme. Expert: „Check engine aprins, beculețe care clipocesc...”
Descopera.ro
Prima întâlnire cu extratereștrii! Un astronom dezvăluie totul
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce te doare, Bulă? – Mă doare buzunarul, dom doctor …
Descopera.ro
Cum au ajuns câteva monede americane să valoreze 17 milioane de dolari?