Prima pagină » Magazin » Diamantele Reginei: bijuteriile pentru care s-au folosit bucăți din cel mai mare diamant din lume vor fi expuse la Buckingham

Diamantele Reginei: bijuteriile pentru care s-au folosit bucăți din cel mai mare diamant din lume vor fi expuse la Buckingham

Șapte din cele nouă bijuterii care conțin fragmente din cel mai mare diamant descoperit vredodată în lume, vor fi expuse în această vară la Palatul Buckingham pentru a celebra jubileul Reginei Marii Britanii.

Șapte din cele nouă bijuterii care conțin fragmente din cel mai mare diamant descoperit vreodată în lume, vor fi expuse în această vară la Palatul Buckingham pentru a celebra jubileul Reginei Marii Britanii, scrie Daily Mail.

Diamantul Cullinan, având 3106 carate în forma sa inițială, a fost descoperit în anul 1905 într-o mină din apropiere de Pretoria, Africa de Sud. Minerii care l-au găsit nu-și imaginau că au dat peste cea mai mare nestemată de acest fel descoperită vreodată și, crezând că este vorba despre un simplu cristal, l-au dat deoparte.

Așa arăta cel mai mare diamant din lume înainte de a fi șlefuit. Piatra de mai sus este o reproducere din sticlă a diamantului Culllinan

Când și-au dat seama de valoarea pietrei, ortacii au recuperat-o, iar aceasta a fost botezată după numele șefului exploatării miniere respective, Thomas Cullinan. Fragmente din acel diamant aveau să împodobească curând bijuteriile Casei regale britanice.

Șapte din cele nouă bijuterii care conțin fragmente din respectiva nestemată vor putea fi admirate în această vară, în cadrul unei expoziții organizate pentru celebrarea aniversării a 60 de ani de la încoronarea Reginei Elisabeta a II-a.

Având dimensiunile 10,1, 6,35, respectiv 5,9 centimetri, diamantul Cullinan era, în forma sa inițială, de trei ori mai mare decât orice altă piatră din categoria sa. Cu toate acestea, o crăpătură de pe una dintre părțile diamantului inițial ar fi indicat că acesta provenea dintr-o piatrăși mai mare. Acesta se distinge printr-o puritate excepțională și prin nuanța de albastru-alb.

Vreme de doi ani piatra prețioasă a rămas o enigmă pentru toată lumea, timp în care a fost arătată mai multor potențiali cumpărători. Cum nu s-a găsit niciun client care să cumpere o piatră atât de mare, ea a fost oferită cadou Casei Regale Britanice de către guvernul sud-african.

Regele Edward al VII-lea a încredințat diamantul unei celebre case de bijuterii din Amsterdam pentru a fi prelucrată. Timp de opt luni de zile, trei șlefuitori au lucrat câte 14 ore pe zi la prelucrarea diamantul Cullinan.

Bijutierii au obținut nouă pietre mari principale, 96 de mici briliante și nouă fragmente de pietre neșlefuite.

O parte dintre acestea împodobesc broșele, colierele, coroana sau sceptrul Reginei și vor putea fi văzute în cadrul expoziției de la Londra din această vară.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Stolojan: Nu avem nici o altă șansă decât să mergem înainte cu premierul Bolojan
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anii 2000, înainte de operațiile estetice! Imagini rare cu bruneta când era complet naturală
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
10 celebrități istorice catalogate drept „nebune” în epoca lor