Prima pagină » Magazin » Filmul de animație „Hotel Transilvania”, lider în box office-ul românesc de weekend – TRAILER

Filmul de animație „Hotel Transilvania”, lider în box office-ul românesc de weekend – TRAILER

Filmul de animație
Filmul de animație "Hotel Transylvania/ Hotel Transilvania" a fost lider în box office-ul românesc de weekend, cu încasări de 601.223 de lei și 30.785 de spectatori, informează Asociația Film România.

Filmul de animație „Hotel Transylvania/ Hotel Transilvania” a fost lider în box office-ul românesc de weekend, cu încasări de 601.223 de lei și 30.785 de spectatori, informează Asociația Film România.

Hotel Transylvania este extravagantul hotel de cinci stele al lui Dracula, unde monștrii și familiile lor se pot simți în largul lor, fără a fi deranjați de oameni. Într-un weekend cu totul special, Dracula i-a invitat pe câțiva dintre cei mai faimoși monștri ai lumii – Frankenstein cu soția, Mumia, Omul Invizibil, o familie de vârcolaci și mulți alții -, pentru a sărbători cea de-a 118-a aniversare a fiicei sale Mavis. Lui Dracula nu i se pare că va avea probleme dacă va comanda din afară mâncarea pentru petrecerea acestor ciudați, dar universul său se va prăbuși când un muritor de rând va pune piciorul pentru prima dată în acest hotel și se va împrieteni cu Mavis. Actorii care dau voce personajelor sunt Adam Sandler, Andy Samberg, Selena Gomez, Kevin James, Fran Drescher, Steve Buscemi, Molly Shannon, David Spade și CeeLo Green. Regia îi aparține lui Genndy Tartakovsky, producția, lui Michelle Murdocca, iar scenariul este scris de Peter Baynham și Robert Smigel.

Pe locul al doilea în box office-ul românesc s-a clasat liderul săptămânii trecute, „Taken 2: Teroare în Istanbul”, care a avut încasări de 382.767 de lei și 20.030 de spectatori. Cea de-a doua parte a aventurilor fostului agent CIA Bryan Mills (Liam Neeson) – o continuare a filmului „Taken: Teroare în Paris” – este distribuită în România de MediaPro Distribution. Regizat de Olivier Megaton, „Taken 2: Teroare în Istanbul” promite să cucerească definitiv publicul românesc cu mult suspans, urmăriri explozive, o poveste bine închegată și un tată instruit să facă față oricărei situații. În Paris, mafia albaneză a făcut greșeala de a-i răpi fiica lui Bryan Mills. Astăzi, în timp ce-și plâng morții, albanezii caută răzbunare și-l atacă direct pe acest fost agent CIA „înzestrat cu abilități speciale”.

Pe locul al treilea s-a situat premiera „Minte-mă frumos”, de Iura Luncașu. Filmul „Minte-mă frumos”, o producție MediaPro Pictures, a avut încasări record la premiera în cinematografele românești, din weekend – 229.000 de lei și 14.011 spectatori. Filmul „Minte-mă frumos” a fost realizat după un scenariu de Adrian Lustig și îi are în distribuție pe Andi Vasluianu, Diana Dumitrescu, Marius Damian, Antoaneta Zaharia și Loredana Groza. Producătorul filmului este Ducu Ion.

Pe locul al patrulea în clasament se regăsește o altă premieră, „Astérix & Obélix: În slujba Majestății Sale”, cu încasări de 214.910 lei și 9.827 de spectatori. Acțiunea se petrece în anul 50 î.e.n., când Cezar vrea să mai facă niște cuceriri, așa că se hotărăște să invadeze, în fruntea legiunilor sale, o insulă aflată la granițele lumii știute, un ținut misterios numit Bretania. Victoria este rapidă și totală. Adică, pe aproape… Un sătuc breton este decis să-i reziste, dar acum i s-au cam epuizat resursele. Cordelia, regina bretonilor, își trimite cel mai fidel ofițer, pe Flegmatix, să ceară ajutor în Galia, acolo unde un sătuc galez le ține piept romanilor de ceva timp, cu mare succes… În sătucul în chestiune, Asterix și Obelix sunt deja ocupați până peste cap, căci șeful lor le-a încredințat nepotul Șmecherix, proaspăt sosit de la Luteția, ca să aibă grijă de el și, mai ales, ca să facă un adevărat bărbat din el.

Pe locul al cincilea în box office-ul românesc se află „Looper: Asasin în viitor”, care a avut încasări de 125.067 de lei și 6.370 de spectatori. Acțiunea din filmul „Looper: Asasin în viitor” se desfășoară într-o perioadă în care călătoria în timp este ilegală și deci disponibilă numai pe piața neagră. Atunci când mafia vrea să scape de cineva nedorit, membrii acesteia trimit victima cu treizeci de ani înapoi în timp, când un ucigaș plătit – așa cum este și Joe (Joseph Gordon-Levitt) – așteaptă să lichideze ținta. Joe câștigă bine și viața lui pare să fie foarte bună până când mafia decide să închidă cercul și să scape de ucigaș, așa că îl trimit înapoi în timp chiar pe Joe din viitor (Bruce Willis).

În total, în weekend, cinematografele românești au avut încasări de 1.941.378 de lei și 101.892 de spectatori.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni