Prima pagină » Magazin » Halep se duce încrezătoare la Roland Garros: Sper să fiu o albinuță care aleargă bine și joacă bine

Halep se duce încrezătoare la Roland Garros: Sper să fiu o albinuță care aleargă bine și joacă bine

Halep se duce încrezătoare la Roland Garros: Sper să fiu o albinuță care aleargă bine și joacă bine
Simona Halep a plecat spre Paris, pentru al doilea Mare Șlem al anului, Roland Garros. Românca trebuie să își apere titlul și este încrezătoare că poate face asta. La plecarea din România, a promis că va face tot ce îi stă în putință pentru realizarea obiectivului.

Deși la turneul precedent, de la Roma, a acuzat câteva probleme de sănătate, Simona este pregătită din punct de vedere medical. Și-a revenit și este gata să intre pe teren. „Mă simt bine, sunt sănătoasă, am avut câteva zile de odihnă și sunt gata de luptă. Putem spune că sunt două turnee într-unul singur, fiind două săptămâni, dar trebuie să ne setăm că e doar un turneu și să ne păstrăm dorința de a lupta timp de două săptamâni, în cazul fericit.

Plec foarte bucuroasă că a mai trecut un an și eu sunt campioana de anul trecut. Sunt foarte veselă că mă întorc acolo, Parisul este orașul meu preferat. Mereu am în minte și suflet clipele de anul trecut și mă ajută. Sunt cele mai speciale și cu siguranță vor rămâne, pentru că a fost prima dată și a fost și turneul meu preferat. Sper să fiu o albinuță care aleargă bine și care joacă bine”, a declarat Simona Halep. Suprafața de la Roland Garros este pe placul ei, acesta fiind încă un motiv pentru care speră să aibă un turneu cât mai lung.

„La Paris este o suprafață care îmi place, e mai rapidă, însă poți să și aluneci, dar, de la an la an e treaba diferită. O să iau fiecare meci. Pentru mine cel mai important este că sunt aptă și că mă duc din nou acolo. Contează fiecare zi, indiferent de ce am spune noi. Pană în a doua săptămână trebuie să câștigi căteva meciuri. Mă bucură mult că românii vin să mă susțină, îmi dau o energie pozitivă și le mulțumesc că mereu atunci când joc sunt prezenți”, a mai precizat Halep, care vrea să fie așteptată ca anul trecut, dacă se impune la Paris, cu covorul roșu.

„Nu am spus nici că nu sunt, nici că sunt favorită. Eu mă duc acolo și încerc să dau tot ce e mai bun, dacă va fi să și câștig meciuri, atunci e și mai bine. Îmi doresc din tot sufletul să mă așteptați cu covorul roșu, dar e mai dificil”.

Tabloul principal de la Roland Garros debutează duminică, 26 mai, iar finala are loc pe 9 iunie.

Foto: Hepta

Recomandarea video

Mediafax
Ghidul CNAS 2026: Ce analize și consultații gratuite poți face indiferent dacă ești asigurat
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
UE își reduce criticile la adresa lui Viktor Orbán de teama unor acuzații de interferență în alegeri
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cea mai mare rezervă de hidrogen a Pământului ar putea zace la peste 5.000 de kilometri adâncime