Prima pagină » Magazin » Helen Fielding scrie o continuare a romanelor „Bridget Jones”

Helen Fielding scrie o continuare a romanelor „Bridget Jones”

Helen Fielding scrie o continuare a romanelor
Autoarea britanică Helen Fielding a început să scrie a treia parte a aventurilor lui Bridget Jones, la 13 ani de la lansarea celui de-al doilea volum din serie, informează bbc.co.uk.

Autoarea britanică Helen Fielding a început să scrie a treia parte a aventurilor lui Bridget Jones, la 13 ani de la lansarea celui de-al doilea volum din serie, informează bbc.co.uk.

Pe lângă un nou film și un musical dedicate celebrului personaj, Fielding vrea să scrie o nouă carte și în acest sens a apelat la platforma de socializare Twitter pentru inspirație.

„Mă distrez teribil, este foarte amuzat”, a declarat scriitoarea pentru BBC Radio 4.

Helen Fielding s-a născut într-un oraș industrial din Yorkshire și a studiat la Oxford. A lucrat câțiva ani la BBC, realizând documentare despre Africa. De altfel, romanul său de debut din 1994, „Celebritate pentru o cauză nobilă”, aclamat de critică la data apariției, are la bază experiența africană a autoarei. În 1996, ziarista Helen Fielding dă lovitura de piață cu romanul „Jurnalul lui Bridget Jones”, vândut în milioane de exemplare în lume. Ecranizarea realizată de Universal Pictures în 2001, cu Renee Zellweger, Hugh Grant și Colin Firth în rolurile principale, în regia lui Sharon Maguire, se bucură, de asemenea, de mare succes. În 1999, Helen Fielding continuă jurnalul simpaticului său personaj cu romanul „Bridget Jones: La limita rațiunii”. Filmul omonim, cu aceeași echipă celebră, a apărut în 2003.

Scriitoarea mărturisește că, atunci când a scris primul roman „Bridget Jones”, nu s-a gândit că îl va citi cineva.

Noul roman va avea acțiunea plasată în Londra zilelor noastre și va prezenta o nouă etapă din viața eroinei sale, incluzând noutăți moderne, precum Twitter.

„Încă încearcă să se lase de fumat și să slăbească. Se străduiește puțin prea mult și are mai mult succes, dar în esență nu s-a schimbat”, povestește Fielding, care se declară puțin înfricoșată de ideea de a lansa acest al treilea volum.

Anul trecut, presa de specialitate a relatat că Renee Zellweger a semnat un nou contract pentru a o interpreta pe Bridget Jones, în cel de-al treilea film ce o are protagonistă pe jurnalista britanică, iar Colin Firth a dezvăluit unele detalii privind continuarea seriei de succes.

Zellweger, în vârstă de 43 de ani, a primit asigurări că de această dată nu va mai trebui să se îngrașe, așa cum a făcut pentru primele două filme din serie. Deși a pierdut apoi repede kilogramele în plus, Zellweger și-a făcut griji pentru sănătatea ei. Potrivit unor surse, actrița ar putea purta un costum special, care să o facă să pară mai grasă, în timpul filmărilor.

„Bridget Jones 3” va fi produs de Working Title și este programat pentru lansare în 2013.

Deși nu a fost confirmată prezența în distribuție a actorilor Colin Firth și Hugh Grant, cel dintâi a dezvăluit unele detalii din acțiunea filmului în emisiunea americană „Access Hollywood”. „Bridget și Mark (Mark Darcy – personajul interpretat de Colin Firth n.r.) nu pot avea copii. Cred că așa se întâmplă”, a spus Firth, actorul britanic premiat cu Oscar, anul trecut, pentru rolul din „Discursul regelui”. „Așa că ea face greșeala uriașă de a se întoarce la Daniel Cleaver (personajul interpretat de Hugh Grant, n.r.) pentru a rămâne însărcinată. Cred că el o părăsește și ghiciți cine se întoarce să o salveze”, a spus Colin Firth.

Recomandarea video

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce s-a întâmplat cu plantele atunci când Pământul s-a încălzit în urmă cu 56 de milioane de ani?