Prima pagină » Magazin » Karl Lagerfeld, reclamat de o asociație a femeilor supraponderale

Karl Lagerfeld, reclamat de o asociație a femeilor supraponderale

Karl Lagerfeld, reclamat de o asociație a femeilor supraponderale
Asociația franceză "Belle, ronde, sexy et je m'assume" (Frumoasă, plinuță, sexy și mă accept așa cum sunt) a depus, marți, plângere împotriva designerului german Karl Lagerfeld, după ce acesta a declarat într-o emisiune, la începutul lui octombrie, că femeile supraponderale nu au ce căuta pe podium

Asociația franceză „Belle, ronde, sexy et je m’assume” (Frumoasă, plinuță, sexy și mă accept așa cum sunt) a depus, marți, plângere împotriva designerului german Karl Lagerfeld, după ce acesta a declarat într-o emisiune, la începutul lui octombrie, că femeile supraponderale nu au ce căuta pe podium

Potrivit AFP, asociația franceză, afiliată comitetului Miss Ronde France, prin președintele Betty Aubrière, susține că a depus plângere la procuratura din Saintes pentru „declarații defăimătoare și discriminatorii” ale designerului Karl Lagerfeld la adresa „persoanelor prea grase”.

„Gaura din sistemul de asigurări sociale este din cauza bolilor de care suferă persoanele prea grase”, a afirmat Karl Lagerfeld, cunoscut pentru declarațiile sale polemice, în emisiunea „Le Grand 8”, difuzată la începutul lunii octombrie pe postul D8.

În aceeași emisiune, designerul german a reluat o afirmație din volumul autobiografic „Karl über die Welt und das Leben”, apărută în septembrie, potrivit căreia „nimănui nu îi place să vadă femei plinuțe pe podiumuri” și că „singura lui ambiție în viață este să poarte jeanși mărimea 30”.

„Cele care spun că manechinele slabe arată hidos sunt grăsanele care zac în fața televizorului cu punga de chipsuri în brațe. Moda înseamnă vis și iluzie”, a adăugat Lagerfeld în emisiune.

„Insultele din partea persoanelor publice trebuie să înceteze. Lumea s-a săturat. Multe tinere se simt prost în propria piele și este îngrozitor pentru ele că aud asemenea afirmații”, a spus Betty Aubrière, președintele asociației Belle, ronde, sexy et je m’assume.

În ultimii ani, afirmațiile designerilor, printre care și Karl Lagerfeld, referitoare la talia manechinelor au contribuit la polemica despre dictatura siluetei slabe din modă, acuzată că ar promova anorexia.

Karl Lagerfeld, în vârstă de 80 de ani, este unul dintre cei mai importanți creatori de modă ai sfârșitului de secol al XX-lea. A colaborat cu mai multe case de modă, printre care Chanel, la care în prezent este designer principal, dar și Chloé și Fendi, unde este director de creație.

Recomandarea video

Mediafax
Viktor Orban numește care este adevărata amenințare pentru Ungaria: „O sursă de pericol iminent”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Prințul William îl voia pe Andrew alungat din familia regală „înainte ca situația să se agraveze”, după interviul despre relația acestuia cu Epstein
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Cercetătorii au aflat de ce mătasea și pânza de păianjen sunt atât de rezistente și flexibile