Prima pagină » Magazin » Motivul pentru care un mare oraș din Germania a decis interzicerea capsulelor de cafea

Motivul pentru care un mare oraș din Germania a decis interzicerea capsulelor de cafea

Motivul pentru care un mare oraș din Germania a decis interzicerea capsulelor de cafea
Capsulele de cafea pentru espressor au fost interzise în clădirile autorităților din orașul Hamburg din Germania. Decizia a fost luată pentru că aceste produse nu îndeplinesc standardele de sustenabilitate. Capsulele de cafea, precum cele vândute de Nestle sau Keurig, au fost interzise deoarece se crează deșeuri inutile și conțin și aluminiu, informează CNN.

 Un reprezentant al autorităților din Hamburg a declarat că acele capsule conțin 3 grame de deșeu pentru fiecare 6 grame de cafea, scrie Business Magazin.

Autoritățile nu au luat în vizor doar capsulele ci și farfuriile din plastic, sticlele de apă de plastic, cutiile de bere sau suc, anumite produse de curățenie și chiar anumite tipuri de vopsele. „Obiectivul nostru este să creștem cota de piață a produselor prietenoase cu mediul în încercarea de a combate schimbările climatice”, a declarat senatorul Jens Kerstan.

Capsulele de cafea au câștigat foarte mult în popularitate în rândul populației. Euromonitor a spus că aceste produse au înregistrat „o creștere colosală” și, de asemenea, rămân un factor de creștere important pe piața din SUA. Mai mult de un sfert din gospodăriile din Statele au un espressor care funcționează cu capsule de cafea.

Recomandarea video

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un ritual funerar necunoscut, dezvăluit de o movilă veche de 4.000 de ani, i-a uimit pe arheologi