Prima pagină » Magazin » Orașul care oferă un loc de muncă și două hectare de teren oricărei persoane dispuse să se mute acolo

Orașul care oferă un loc de muncă și două hectare de teren oricărei persoane dispuse să se mute acolo

Orașul care oferă un loc de muncă și două hectare de teren oricărei persoane dispuse să se mute acolo
Cape Breton e o insulă mică aflată la capătul estic al regiunii Nova Scotia, în Canada. The Farmer's Daughter Country Market, brutărie și magazin general, este principalul busines din zonă și încearcă să se extindă. În principiu, ei au toate lucrurile de care au nevoie, cu o singură excepție: oamenii.
Această insulă, cu natura sa unică și un mediu înconjurător sănătos, are foarte multe de oferit: există multe locuri de interes turistic, cluburi de copii, biserici și altele. Populația actuală este de 150.000 de oameni, dar este în scădere de ani buni, scrie BM.
 
După ce au angajat toată forța de muncă disponibilă local, cei de la The Farmer’s Daughter Country Market au postat pe pagina de Facebook un anunț care pare prea bun pentru a fi adevărat: orice persoană dispusă să se mute în oraș va primi un loc de muncă și două hectare de teren.
 
Singura piedică pare a fi legea din Canada, care spune că doar rezidenții statului nord-american pot aplica pentru o astfel de poziție; sigur, o carte verde poate rezolva însă această problemă, iar pentru a obține cartea verde rezidenții au nevoie de două lucruri: o invitație de la un angajator canadian, aprobată de Ministerul Muncii, și un permis temporar de muncă care se obține după obținerea vizei.

Recomandarea video

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Cum vrea secretarul general al NATO să-l convingă pe Donald Trump să nu scoată SUA din Alianță?