Prima pagină » Magazin » Peste 3.000 de turiști petrec weekend-ul în stațiunea montană Straja

Peste 3.000 de turiști petrec weekend-ul în stațiunea montană Straja

Peste 3.000 de turiști petrec weekend-ul în stațiunea montană Straja
Singura pârtie pe care nu se poate schia este cea de sub telegondolă, deoarece traseul acesteia coboară la altitudini mai mici, iar zăpada s-a topit, pe alocuri.

„Este primul week-end din noul sezon de schi. În stațiunea montană Straja se schiază pe un munte întreg. Se poate pleca din Vârful Straja de la peste 1.800 de metri și se coboară pe mai multe pârtii care sunt legate între ele până la 800 de metri. Avem două pârtii cu dificultate ridicată, unde se încumetă schiori buni și avem și pârtii de începători și monitori de schi. A nins foarte mult în ultima săptămână și am folosit și tunurile de zăpadă. Se poate schia foarte bine, iar instalațiile de transport pe cablu sunt funcționale”, a declarat Emil Părău, administratorul unui complex hotelier care are în administrare și mai multe pârtii din stațiunea montană Straja, citat de corespondentul MEDIAFAX..

Singura pârtie pe care nu se poate schia este cea de sub telegondolă, deoarece traseul acesteia coboară la altitudini mai mici, iar zăpada s-a topit, pe alocuri.

„E super! Pârtii amenjate bine, care alunecă, soare, distracție la maximum”, spune un turist din Craiova, Adrian Marin.

Turiștii au la dispoziție și o instalație de snow tubing cu o coborâre în curbe de peste 250 de metri.

Turiștii pot ajunge în stațiunea Straja cu mașina din orașul Lupeni, pe un drum județean asfaltat, șoferii fiind însă sfătuiți să lase mașinile în parcarea păzită de la intrarea în stațiune, în acest mod putând evita incidentele neplăcute, și să nu se îndepărteze de stațiune și de zona părtiilor.

„Este periculos ca turisștii să depășească limita pârtiilor pentru că zăpada este înaltă, nu e bătută și pot să se accidenteze. Pe pârtii nu e niciun pericol. Alunecă toate bine și nu este periol de accidentare. Cred că avem peste 3.000 de turiști în stațiune, locurile de cazare sunt în marea majoritate ocupate de vineri”, a declarat reprezentantul Salvamont Hunedoara, Andrei Mureșan.

Și în stațiunea montană Parâng stratul de zăpadă măsoară circa 35 de centimetri și se poate schia pe trei părtii. Accesul spre stațiunea Parâng se poate face cu telescaunul, din Petroșani, ambele instalații de transport pe cablu fiind funcționale.

În schimb, pe singura pârtie din stațiunea montană Râușor, din Retezat, nu se poate schia încă, stratul de zăpadă de 30 de centimetri nefiind bătut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Mii de turiști au rămas blocați în Laponia. Temperaturi de aproape minus 40 de grade
Digi24
Oficial BNR: „Reducerea de 10% în administrație nu e suficientă”. Marea problemă: Suntem tot în România anilor '60 a lui Ceaușescu
Cancan.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un INFARCT! Artista, internată la Spitalului Clinic Județean de Urgență 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava
Prosport.ro
Cristina ICH, apariție hot în costum de baie, în St. Barts
Adevarul
Motivul crimei tânărului moldovean în Italia, explicat de polițistul suspect: „Videoclip cu tentă sexuală”
Mediafax
Timothée Chalamet, Globul de Aur! Lista COMPLETĂ a câștigătorilor din 2026
Click
Bijuteria regală, veche de 1.100 de ani, care are gravat mesajul: „Alfred a poruncit să fiu făcută”
Digi24
„Santinela Arctică”. Propunerea Germaniei pentru a reduce tensiunile cu SUA legate de Groenlanda și modelul pe care s-ar baza
Cancan.ro
Irina Rimes, out de la Vocea României! Este cutremur media în PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Amestecul-minune cu care Romanița Iovan a reușit să slăbească 24 de kilograme în 6 luni
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum ar putea arăta Dacia C-Neo: spaniolii publică primele randări ale noului break
Descopera.ro
Polul Sud tocmai s-a mutat! Cum a fost posibil?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Două pițipoance stau de vorbă: – M-ai prins în mijlocul unei partide de amor!
Descopera.ro
Explicații de la Guvern: de ce au crescut impozitele pe proprietate și mașini în 2026?