Prima pagină » Magazin » STUDIU. Alăptatul previne apariția cancerului ovarian

STUDIU. Alăptatul previne apariția cancerului ovarian

STUDIU. Alăptatul previne apariția cancerului ovarian
Femeile care alăptează prezintă un risc scăzut de a suferi de cancer ovarian

Femeile care alăptează prezintă un risc scăzut de a suferi de cancer ovarian. Aceasta este concluzia oamenii de știință australieni, care au studiat 493 de femei diagnosticate cu această boală și 472 de femei care erau sănătoase din punct de vedere clinic.

Cercetătorii sunt de părere pentru a beneficia de această protecție împotriva unei boli care este responsabilă de 5% din numărăul total de decese înregistrat în rândul femeilor, proaspetele mame ar trebui să alăpteze copilul cât mai mult timp cu putință.

Cotianul britanic Daily Mail notează că prevenirea cancerului nu este singurul efect pe care alăptatul îl are asupra organismului. Specialiștii sunt de părere că asceastă metodă de hrănire a copilului oferă corpului mamei o protecție împotriva diferselor afecțiuni.

Pentru a ajunge la această concluzie, cercetătorii au rugat voluntarele implicate în studiu să răspundă unui set de întrebări care cuprindea date cu privire la faptul dacă au alăptat sau nu și pentru cât timp.

Rezultatele au arătat că femeile care au alăptat copilul pentru cel puțin 13 luni au avut un risc cu 63% mai scăzut de a dezvolta cancerul ovarian decât cele care au alăptat mai puțin de șapte luni.

Mamele care au avut trei copii și au alăptat în total 31 de luni au avut cu 91% mai puține șanse să dezvolte boala.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Politicienii germani vor să schimbe legea care „îi protejează” de insulte
Digi24
Hacker inventiv, prins în Sinaia cu numere de înmatriculare diplomatice: Șoferul avea montat un sistem prin care plăcuțele se roteau
Cancan.ro
Ei sunt frații care s-au înecat în Olimp. Ce mesaj i-au trimis Vlad și Ionuț mamei lor, înainte de tragedie
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Anomalie pe piața energetică. De ce produc prosumatorii cu fotovoltaice energie record abia după oprirea Reactorului 2
Mediafax
CCR A DECIS pe Legea integrității! Ce se întâmplă cu prevederea privind PARTENERII demnitarilor
Click
Doi frați de 17 și 19 ani s-au înecat la Olimp, sub privirile surorii lor. Ce fotografie i-au trimis mamei cu 30 de minute înainte
Digi24
Primele informații în cazul morții lui Hayden Panettiere. Ce spun polițiștii despre anchetă și cine a sunat la urgențe
Cancan.ro
Cei 3 pești aparent sănătoși, care însă ne distrug creierul. Vlad Ciurea trage un semnal de ALARMĂ
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice și-a făcut Andreea Popescu după divorțul de Rareș Cojoc! „Mi-a căzut părul enorm”. Fanii nu o mai recunosc!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum arată Ferrari CZ26, cel mai nou model UNICAT realizat de italieni?
Descopera.ro
De ce Carol al II-lea nu a putut salva România?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Mesaj pe ușa unui vecin: Felicitări! Nu știu ce-i faci soției tale…
Descopera.ro
Mediafax își continuă extinderea internațională și lansează Mediafax Italia, platforma de știri dedicată comunității românești din Italia