Prima pagină » Magazin » STUDIU. Ce impact are stilul de viață asupra vederii

STUDIU. Ce impact are stilul de viață asupra vederii

STUDIU. Ce impact are stilul de viață asupra vederii
Persoanele care petrec mult timp în casă sau care lucrează la birou prezintă un risc crescut de a suferi de miopie

Persoanele care petrec mult timp în casă sau care lucrează la birou prezintă un risc crescut de a suferi de miopie. Aceasta este concluzia la care au ajuns un grup de cercetători australieni, care susțin că creșterea exponențială a numărului de cazuri de miopie înregistrate în prezent în Asia se datorează modului de viață al tinerilor.

Tinerii, în special cei din orașe, petrec mai mult timp în fața ecranelor, cărților decât afară, mai arată datele cercetării. Miopia este o boală oculară datorată alungirii excesive a globului ocular, persoanele mioape neputând distinge clar obiecte situate la distanță, precizează specialiștii. Se știe astăzi că dopamina poate bloca această creștere. Secreția acestui neurotransmițător este stimulată de lumina solară. „Este clar că lumina soarelui stimulează producerea dopaminei, care împiedică miopia”, a spus Ian Morgan, de la Universitatea din Canberra, coordonatorul cercetării.

Savantul, care a participat la un studiu publicat în The Lancet, nu este surprins de recrudescența cazurilor de miopie din Asia, informează BBC. Mai mult decât în oricare altă parte a lumii, copiii din Extremul Orient „merg la școală, nu ies din incintă și merg apoi acasă, unde citesc sau se uită la televizor”, punctează dr. Morgan. „Cea mai mare parte a cazurilor din Extremul Orient se datorează mediului și nu este determinată genetic”, a precizat cercetătorul.

Cele mai ridicate niveluri de miopie din lume la elevii din ultimul an de liceu se înregistrează în marile orașe din China, Taiwan, Hong Kong, Japonia, Singapore și Coreea de Sud, cu rate între 80% și 90%. Cititul și timpul petrecut la calculator nu determină neapărat un risc suplimentar de miopie. Ceea ce contează cu adevărat este timpul petrecut afară.

Astfel, copiii care petrec între două și trei ore pe zi afară nu vor avea „probabil” această problemă, apreciază cercetătorul australian. ‘”Sunt copii care învață mult, dar care merg și afară să se relaxeze și care nu au în general nicio problemă. Riscă cel mai tare cei care învață mult și nu ies afară”, încheie el.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Tragedie înainte de nuntă! Nepotul lui Mircea Rednic, Marius Totolici, a murit în somn la doar 37 de ani
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Fac provizii pentru iarnă! Șerban Copoț a copt 120 kg de vinete. Rețeta Annei Lesko de roșii marinate, secretul gustului unic
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O lucrare a lui Picasso a fost găsită la 8 ani după ce a fost furată