Prima pagină » Magazin » Tânăr de 15 ani, pedepsit aspru de părinți, după ce a fost prins în timp ce se „atingea”. Tatăl băiatului a instalat camere de supraveghere în dormitorul adolescentului și în grupul sanitar

Tânăr de 15 ani, pedepsit aspru de părinți, după ce a fost prins în timp ce se „atingea”. Tatăl băiatului a instalat camere de supraveghere în dormitorul adolescentului și în grupul sanitar

Silviu Bănilă
Tânăr de 15 ani, pedepsit aspru de părinți, după ce a fost prins în timp ce se „atingea
Un tânăr din Alaska, utilizator de Reddit, caută asistență juridică după ce părinții i-au instalat camere în baie și dormitor, pentru a-l determina să nu se mai masturbeze.

„Ce pot face?”, a întrebat tânărul pe grupul subreddit r/legaladvice, potrivit dailydot.com. „Am 15 ani și cred că ar trebui să am voie să îmi ating propriul corp, acest lucru este stânjenitor și îmi distruge intimitatea…Vă rog să mă ajutați”.

La începutul lunii mai, părinții l-au prins pe adolescent în timp ce se masturba – un comportament pe care aceștia nu-l acceptă. Acesta a scris că părinții săi au idei conservatoare față de activitățile sexuale înainte de căsătorie. Tânărul a precizat că a fost nevoit să învețe „unele lucruri” de pe internet, deoarece nu i s-a permis să ia parte la orele de educație sexuală de la școală.

„Tata a intrat fără să bată la ușă și a țipat la mine. El și mama mi-au zis că nu am voie să mă ating”, a scris adolescentul de 15 ani.

Tânărul speriat a fost de acord să nu se mai masturbeze niciodată. Ulterior, acesta a găsit în casă un colet de la Amazon, care conținea camere video de securitate.

„L-am întrebat pe tata și a zis că le pune în baie și în dormitor, astfel încât să vadă totul și să se asigure că n-o să mai masturbez”, a scris băiatul.

Părinții săi au declarat că vor verifica zilnic înregistrările, pentru a se asigura că fiul nu minte.

„Le-am zis că nu este în regulă și că am fost de acord să nu mă masturbez, mă țin de promisiune”, a mai scris acesta.

Nicholas Bala, un avocat în legile familiei și ale drepturilor copiilor, a declarat că adolescenții „au dreptul la intimitate” și părinții respectiv ar putea fi acuzați de încălcarea intimității, în multe state din SUA.

Avocatul vede două soluții, una fiind discuțiile specializate cu părinții, iar a doua apelul la Protecția Copilului.

„Masturbarea este ceva normal, în rândul băieților și fetelor. Un copil care se masturbează nu are deviații sexuale, este ceva firesc”, au declarat pediatrii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Nu știi ce să scrii de Paște? 19 mesaje pentru familie, prieteni și nu numai
Digi24
Albania este în stare alertă după un avertisment al SUA privind posibile amenințări legate de Iran
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 4600 de euro. Terenul este uriaș
Prosport.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct azi! A fost dus cu targa la ATI
Adevarul
Afacerea de succes a unui elev de 17 ani: cumpără depozite cu 100 de dolari și vinde „comori” pe eBay de mii de euro
Mediafax
Criza care seamănă cu pandemia: zboruri anulate, combustibil scump și niciun calendar pentru redresare
Click
Insula ascunsă din Grecia care cucerește turiștii cu peisaje de vis și mâncare ieftină
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Câți lei a plătit Alex din București pentru un singur ardei, în Auchan Vitan: „Eu m-am blocat un pic, recunosc”
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Criză în apărare: dronele israeliene de 400 mil. euro nu mai ajung, Miruță vrea rezilierea
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Ce este sindromul capului care explodează? Este mai comun decât crezi!