Prima pagină » Magazin » Uniunea Editorilor din România: Cărțile care apar cu ziare vor dispărea de pe piață în maximum un an

Uniunea Editorilor din România: Cărțile care apar cu ziare vor dispărea de pe piață în maximum un an

Cărțile care apar alături de ziare sunt la final de carieră și vor dispărea de pe piață în următorul an, pentru că cei care le cumpărau, în general oameni care nu intră în librării, și-au umplut bibliotecile, a declarat agenției MEDIAFAX Mario De Mezzo, președintele Uniunii Editorilor din România.

Cărțile care apar alături de ziare sunt la final de carieră și vor dispărea de pe piață în următorul an, pentru că cei care le cumpărau, în general oameni care nu intră în librării, și-au umplut bibliotecile, a declarat agenției MEDIAFAX Mario De Mezzo, președintele Uniunii Editorilor din România.

„Cărțile cu ziarul vor dispărea de pe piață în următorul an, adică nu se vor mai publica titluri noi. Vor mai fi și excepții, în sensul că se va mai găsi câte unul care să publice o carte la câteva luni. Fenomenul de carte cu ziarul e cam pe final”, a spus Mario De Mezzo, care ocupă și funcția de director general al grupul editorial ALL.

El a explicat că editurile care publicau cărți pentru ziare aveau tiraje de 100.000 de exemplare pentru un titlu, din care au vândut aproximativ 40.000 în ultimii ani, și-au acoperit costurile de producție, dar au rămas 60.000 de cărți în depozite. Cu fiecare an care trece acele cărți devin mai greu vandabile și ajung, astfel, să fie scoase la vânzare cu trei lei exemplarul.

„Cea mai mare problemă cu aceste cărți este că învață publicul cu o mentalitate greșită. Ajung să nu aprecieze cartea la valoarea ei și așteaptă s-o ia cu trei lei. În momentul în care scoți o carte într-un tiraj de 100.000 de exemplare, din 40.000, pe care le vinzi la preț normal, ți-ai acoperit costurile de tiraj și poți da cartea cu oricât, și cu un leu. Dacă o dă cu un leu, are un leu profit. Dar când scoți o carte normală cu un tiraj de 2.500 de exemplare, pentru că ăsta e tirajul mediu în România, n-o poți vinde cu trei lei, pentru că nu-ți scoți drepturile de autor, nu-ți scoți depozitare, transport… Trebuie să coste peste 20, în funcție de calitate, de tipar”, a spus președintele Uniunii Editorilor din România (UER).

Acesta crede că fenomenul cărților apărute cu ziare s-a întors deja împotriva editorilor. Piața s-a suprasaturat, iar acum există o inflație de titluri într-un tiraj de inflație.

Pentru a deveni rentabile la prețuri mici, cărțile respective au fost publicate în tiraje de 60.000-100.000 de exemplare. Cărțile cu ziarele au început cu tiraje de 120.000 de exemplare, iar în prezent au scăzut pe la 40.000.

„Publicul de carte cu ziarul e un public aparte. O parte mare nu ar fi intrat în librării și cumpără cărți doar pentru colecție. Din cei care au cumpărat cărți cu ziare o parte ar fi intrat în librării, sub 30% după estimarea mea, deci ne-au luat și nouă din public. Cei care au cumpărat pentru colecție și-au cam umplut rafturile. Cât să cumperi? Cumperi 10, 20, 30… Și-au făcut plinul. Și-au luat și ei trei metri de cărți și s-au oprit. Acum nu mai cumpără la fel de mult nici ei și nu mai ai cu ce să-i atragi. Oamenii nu mai cumpără și au rămas stocuri foarte mari nevândute, de zeci de mii pe titluri. Editurile încearcă să scoată niște bani și din ele, vânzându-le cu trei lei. Dar tocmai cele de trei lei canibalizează cărțile lor care se vând cu 20-30 de lei. Trebuie să fii dispus să îngropi un titlu pe care îl scoți cu ziarele. Cinci ani nu-l mai vinzi. Ziarul nu pierde nimic din afacerea asta, ci doar editurile”, a afirmat De Mezzo.

El crede că pe piață mai sunt încă cel puțin câteva sute de mii de cărți, în librării, supermarketuri și depozite.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Avertisment dur de la Kremlin. Pot fi atacate fabricile de drone din Marea Britanie
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Prosport.ro
David Popovici i-a cerut lui Ilie Bolojan banii pentru sportivii medaliați la Jocurile Olimpice. Acum, a apărut o petiție online
Adevarul
Cordonul sanitar împotriva populiștilor se fisurează. De ce partidele tradiționale ajung să colaboreze cu radicalii
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Un român spune adevărul despre viața în Anglia, după 12 ani. Câți bani îi trebuie unei familii pentru un trai decent: „Fără copii, doar soț și soție”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
A fost cutremur în România la ora 4:56! Ce magnitudine a anunțat INFP
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Mulți șoferi nu știu că frâna mașinii are o funcție ascunsă. Ce este „auto hold” și cum funcționează?
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Astronomii au descoperit, în premieră, un metal esențial pentru viață în jurul unei supergigante rare