Prima pagină » Știri » BLEJNAR părăsește ANAF. Fostul șef al instituției, trecut la conducerea direcției marilor averi, va activa în mediul privat sau se va implica în politică

BLEJNAR părăsește ANAF. Fostul șef al instituției, trecut la conducerea direcției marilor averi, va activa în mediul privat sau se va implica în politică

BLEJNAR părăsește ANAF. Fostul șef al instituției, trecut la conducerea direcției marilor averi, va activa în mediul privat sau se va implica în politică
Fostul șef ANAF Sorin Blejnar a anunțat, într-o declarație pentru MEDIAFAX, că demisionează de la conducerea departamentului care va controla marile averi, deoarece nu dorește să lucreze într-o administrație condusă de Victor Ponta, și că va activa într-o firmă privată sau se va implica în politică.

Fostul șef ANAF Sorin Blejnar a anunțat, într-o declarație pentru MEDIAFAX, că demisionează de la conducerea departamentului care va controla marile averi, deoarece nu dorește să lucreze într-o administrație condusă de Victor Ponta, și că va activa într-o firmă privată sau se va implica în politică.

„Am decis să demisionez din funcția publică de director al Departamentului numit generic «Direcția de Control al Marilor Averi», din cauza faptului că sunt un om de onoare. Refuz să lucrez într-o administrație publică condusă de un premier care în ultimii ani a atacat și denigrat continuu activitatea ANAF și a conducerii acesteia din considerente personale și politice. În timpul mandatului am încercat, și în bună parte am reușit, să instaurez un principiu foarte clar : «Legea fiscală trebuie respectată de toți contribuabilii». Doar așa am reușit în toți acești ultimi ani, marcați de o criză economică financiară globală profundă, să asigurăm veniturile bugetare necesare plății pensiilor, salariilor și finanțării investițiilor statului. În viitor voi activa în mediul privat, având deja câteva oferte de colaborare de la companii private, însă analizez în perioada următoare și varianta de a intra în politică”, a declarat fostul președinte ANAF.

Sorin Blejnar a fost revocat de la conducerea Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), în urmă cu două săptămâni, după ce premierul Mihai Răzvan Ungureanu i-a reproșat că nu a atins ținta privind colectarea în două luni de venituri suplimentare reprezentând 1,5% din PIB prin combaterea evaziunii fiscale.

Într-un interviu acordat atunci agenției MEDIAFAX, Blejnar a arătat că premierul i-a cerut de fapt să strângă banii până la sfârșitul anului, dar că ulterior, printr-un comunicat de presă, ținta a fost fixată pentru un interval de două luni.

După revocarea de la conducerea ANAF, Blejnar a revenit în funcția publică de conducere a departamentului care va controla marile averi, pe care a ocupat-o în vara anului trecut în baza Legii 188/1999 privind statutul funcționarilor publici.

Primele discuții legate de înființarea acestui departament au fost inițiate în 2009 chiar de Blejnar, an în care acesta a inițiat, împreună cu fostul ministru de Finanțe Gheorghe Pogea, și programul de restructurare a administrației financiare, derulat împreună cu Banca Mondială.

Blejnar se retrage de la conducerea departamentului de control al marilor averi în condițiile în care schimbarea sa din funcție era posibilă doar după parcurgerea mai multor etape aplicate în cazul funcționarilor publici.

Thomas Dinca, [email protected]

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Studiu: multe femei aleg un analgezic mai puțin eficient pentru durerile menstruale