Prima pagină » Știri politice » AEP va desemna sâmbătă președintele Biroului electoral pentru votul prin corespondență și locțiitorul acestuia. Care este procedura

AEP va desemna sâmbătă președintele Biroului electoral pentru votul prin corespondență și locțiitorul acestuia. Care este procedura

AEP va desemna sâmbătă președintele Biroului electoral pentru votul prin corespondență și locțiitorul acestuia. Care este procedura

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) anunță că sâmbătă, 19 aprilie, la ora 12.00, va avea loc repartizarea computerizată a președintelui Biroului electoral pentru votul prin corespondență și a locțiitorului acestuia, pentru alegerile prezidențiale din luna mai. 

Potrivit Deciziei Biroului Electoral Central nr. 12D/06.03.2025 privind unele măsuri privind constituirea și completarea birourilor electorale ale secțiilor de votare și a birourilor electorale pentru votul prin corespondenţă la alegerile pentru Președintele României din anul 2025, președintele Biroului electoral pentru votul prin corespondență și locțiitorul acestuia sunt desemnaţi de către Autoritatea Electorală Permanentă, în ședință publică, anunţată cu 48 de ore înainte, prin tragere la sorţi computerizată, organizată pe funcţii, dintre persoanele înscrise în Corpul experţilor electorali, cu domiciliul în municipiul București, pe baza criteriului studiilor absolvite. Au prioritate absolvenții de studii universitare de licență în domeniul științelor juridice și apoi absolvenții de studii universitare de licență în alte domenii”, transmite AEP.

Rezultatele tragerii la sorți computerizate vor fi afișate pe site-ul www.roaep.ro, la secțiunea Corpul Experților Electorali, și la sediul Biroului electoral pentru secțiile de votare din străinătate, situat în Bulevardul Mărăști, nr. 65-67, Sector 1, București – Centrul Expozițional Romexpo, Pavilionul C2, Intrarea 2.

Potrivit Legii 208/2015, corpul experților electorali reprezintă „evidenţa permanentă a persoanelor care pot deveni preşedinţi ai birourilor electorale ale secţiilor de votare sau locţiitori ai acestora, înființată, gestionată și actualizată de către Autoritatea Electorală Permanentă”.

FOTO: Mediafax / Alexandru Dobre

CITEȘTE ȘI:

Crin Antonescu, la CNSAS pentru a studia nota de constatare secretizată: „Nu mi-a cerut niciun lider al coaliției nimic”

Ilie Bolojan cere Parlamentului reexaminarea Legii energiei electrice și a gazelor naturale

Exclusiv. Cât de apropiați sunt cu adevărat Călin Georgescu și George Simion

Recomandarea video

Mediafax
Furtuni violente vineri și sâmbătă. Ce județe sunt în pericol
Digi24
Rusia amenință pe față patru țări NATO sub pretextul că sunt complice ale Ucrainei
Cancan.ro
Noua iubită a lui Valentin Sanfira a făcut haos în familia lui Liviu Dragnea: 'I-a băgat mâinile în gât'
Prosport.ro
Primarul Ciprian Ciucu îi dă lovitura de grație lui Gigi Becali
Adevarul
„Fabricile de mașini devin fabrici de tancuri”. Cum se sinucide economic UE și dă aripi ascensiunii fasciste
Mediafax
Blocarea Telegram în Rusia afectează armata și finanțarea războiului
Click
Mădălin Ionescu, mărturisiri șocante despre problemele cu inima. Alimentul banal care l-a pus pe picioare: „Un miracol”
Digi24
Izvorul Tămăduirii 2026. Ce nu ai voie să faci în Vinerea Luminată
Cancan.ro
ULTIMA ORĂ! Tragedie în lumea fotbalului! Fostul internațional a murit la doar 48 de ani!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Oana Roman în costum de baie la 50 de ani. Și-a etalat noua siluetă! A slăbit drastic
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Sunt mașinile nucleare posibile? Ford a încercat acest lucru în urmă cu 70 de ani
Descopera.ro
Descoperire arheologică de mare importanță în România!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion către Măria: - – Ce ai fată de stai dezbrăcată?
Descopera.ro
Sauna are mai multe beneficii decât credeam. Cum ne activează sistemul imunitar?