Prima pagină » Știri politice » Alina Gorghiu, femeilor din PNL: Îmi pare rău că nu sunteți mai îndrăznețe. De misoginism e plină politica

Alina Gorghiu, femeilor din PNL: Îmi pare rău că nu sunteți mai îndrăznețe. De misoginism e plină politica

Alina Gorghiu, femeilor din PNL: Îmi pare rău că nu sunteți mai îndrăznețe. De misoginism e plină politica
Copreședintele PNL Alina Gorghiu le-a reproșat femeilor din partid că nu au fost îndrăznețe și foarte puține și-au depus candidatura în competiția internă pentru alegerile locale, adăugând că nu pot schimba lucrurile decât concurând, altfel, politica este plină de misoginism.

Gorghiu a spus sâmbătă, la școala de vară a Organizației de Femei a PNL, că deși dinamica politică se schimbă, femeile întârzie să-și facă apariția în administrație, în diverse funcții, precizând că s-a uitat peste candidaturile pentru alegerile locale și trebuie să mărturisească, cu tristețe, că se aștepta ca femeile să fie mai îndrăznețe.

„Niciodată fără o competiție nu o să poți obține o funcție, niciodată într-o cursa nu poți să speri să obții ceva. Îmi pare rău că sunteți pe degete numărate femeile care îndrăzniți să intrați în această competiție, într-un joc care de multe ori se suprapune peste fermă animalelor. Dacă clamăm funcții fără să ne înscriem în competiții greșim”, a afirmat Gorghiu, afirmând că nu vede în sală suficientă „pasiune” și „convingere” din partea colegelor sale.

Gorghiu le-a mai reomandat colegelor de partid să trateze cu calm „disprețul, mârlănia și misioginismul”.

„Nu o să schimbăm percepția despre femeia în politică dacă nu o să ne considerăm parteneri egali. De misoginism este plină politică, societatea românească și avem exemple printre noi, în PNL, de misogini slavă cerului. Nu cred că aveți emoții că va uitați în stânga, în dreapta și să ratați vreun bărbat care să se uite înspre noi de sus în jos, nu, o să găsiți peste tot. Antidotul îl știți, nu este replică acidă, este calmul. Întotdeauna răspunsul la dispreț, misoginism, mârlănie în politică este calmul. Am pățit-o de prea multe ori și am căzut în capcană replicilor de prea multe ori. Sfatul meu este să priviți cu calm, cu înțelegere și să mergeți mai departe și veți avea succes”, a spus copreședintele PNL.

În context, ea l-a ironizat pe premierul Victor Ponta pentru reacțiile față de apelurile sale repetate de a demisiona de la Guvern, adăugând că acesta este „așa de supărat”.

„Am să-i cer demisia lui Ponta și de la dumneavoastră. Mai este cineva alături de mine? (aplauze în sală). Toată lumea… Este așa de supărat pe mine că îi cer demisia încât aruncă cu venin pe pagină de Facebook (…) Îi adresez prin intermediul presei că o să-l felicit doar în ziua în care își va da demisia. Nu am să-i mai folosesc numele când va face un pas în lateral”, a mai spus Gorghiu.

Liderul PNL Alina Gorghiu a declarat, sâmbătă, că nimeni nu anticipa în urmă cu un an că, în 2015, România va avea un președinte român de etnie germană și în fruntea PNL o femeie, ceea ce arată că vremurile se schimbă, iar majoritățile bazate pe etnie sau criterii de gen sunt pe cale să apună.

„Vremurile se schimbă mai repede chiar decât ne putem imagina, iar majoritățile bazate pe etnie sau criterii de gen sunt pe cale să apună și în România. Cine ar fi crezut acum un an că în 2015 vom avea ca președinte de țară un român de etnie germană și în fruntea PNL o femeie?”, a spus Alina Gorghiu, la școala femeilor liberale de la Constanța.

Gorghiu a mai spus că înscrierea cât mai multor femei în organizațiile de tineret este un prim pas pentru o mai bună reprezentare a acestora în administrație, afirmând că „este ca la fotbal-dacă ai mulți juniori, ai șanse mai mari să ai echipe de valoare peste 10 ani”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vânătoare de lupi în Spania. Ecologiștii contestă decretul
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Presa străină, ȘOCATĂ de prestația Alexandrei Căpitănescu la Eurovision. Ce au relatat jurnaliștii britanici 😲
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
„Din doi săraci nu faci unul bogat”. Primăriile de la sat, în situații imposibile după „eficientizare”
Mediafax
Efectele alcoolului asupra organismului pot fi reversibile?
Click
Cele mai norocoase și fericite zodii ale verii 2026. Li se schimbă viața în bine, destinul le surâde pe toate planurile, au parte de iubire, bani și reușite neașteptate
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cabral Ibacka, relație secretă cu un model Playboy cu origini africane
Ce se întâmplă doctore
Imagini rare cu Oana Zăvoranu în anul 2000, înainte de operațiile estetice. Acum e total schimbată
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Trucul simplu pentru plantele de apartament atunci când plecăm de acasă
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
O structură gigantică observată cu Telescopul Hubble răstoarnă tot ce se știa despre nașterea planetelor