Prima pagină » Știri politice » Anunțul surpriză al lui Crin Antonescu, la nici două luni distanță de Congresul PNL

Anunțul surpriză al lui Crin Antonescu, la nici două luni distanță de Congresul PNL

Anunțul surpriză al lui Crin Antonescu, la nici două luni distanță de Congresul PNL
„Cred că am obligația morală să fiu lângă el. (...) Mă nemulțumește ideea că în spatele lui Bușoi sunt cei răi", a spus fostul președinte PNL, Crin Antonescu, despre candidatura lui Cristian Bușoi la șefia partidului, arătând că e timpul ca liberalii să fie conduși de un politician tânăr, dar în același timp „cu experiență", așa cum este eurodeputatul. Fostul lider liberal l-a catalogat pe Cristian Bușoi drept „o investiție pentru viitor".

‘„Are toate motivele să-și încerce șansa și dacă o va face voi fi alături de el. (…) Părerile vor fi întotdeauna împărțite. Am propria mea opinie bazată pe trei elemente. Cred că este timpul ca în fruntea PNL să vină un politician mai tânăr, în toate sensurile. (…) Cred că domnul Cristian Bușoi are și suficientă tinerețe și experiență. A crescut în partid, sub ochii mei, (…) are o bogată experiență politică la nivel european. În toate bătăliile politice pe care le-am avut în calitate de președinte PNL, Cristian Bușoi a fost un partener onest. Cred că am obligația morală să fiu lângă el. (…) Mă nemulțumește ideea că în spatele lui Bușoi sunt cei răi. (…) Cred că această alegere este o investiție pentru viitor”, a declarat Antonescu la Antena 3.

Cristian Bușoi și-a anunțat vineri candidatura la șefia PNL, fiind astfel cel de-al treilea liberal care își anunță oficial intențiile în acest sens, după Ludovic Orban și Cătălin Predoiu. Și Raluca Turcan a precizat recent că ia în calcul să se înscrie în cursa pentru președinția formațiunii. 

La anunțarea hotărârii sale, liberalul a folosit sintagma „România lucrului bine făcut”, exact sloganul cu care președintele Klaus Iohannis a candidat la alegerile prezidențiale, remarcând că, dacă PNL nu reușește să recupereze electoratul care l-a votat atunci pe Iohannis, nu va reuși niciodată să învingă PSD. 

„Trebuie să revenim la ideile care au mobilizat milioane de români, la România lucrului bine făcut. (…) Vreau să fim un partid modern, să avem curajul să supărăm anumiți oameni, să avem cutezanța să susținem principiile la care ținem. Trebuie să ne clarificăm pe noi înșine, să ieșim din spirala amăgirii pe care o creează PSD, că există soluții miraculoase în economie”, a argumentat Bușoi programul pe care el îl urmărește pentru PNL. 

Ulterior, după ce președintele s-ar fi declarat nemulțumit de această asociere, Bușoi a revenit cu mențiunea că nu „România lucrului bine făcut” este sloganul său pentru alegerile din PNL și că numele lui Iohannis nu trebuie implicat în acest subiect. 

„Sloganul cu care mi-am lansat candidatura este ‘România dreaptă, echilibrată și puternică!’. Referirea la ‘România lucrului bine făcut’ ține de o obligație a PNL de a merge mai departe pe direcția deschisă în 2014. Numele Președintelui nu trebuie să fie implicat în competițiile interne din PNL. Este un lucru pe care l-am spus public, constant și răspicat, în ultimele luni”, a explicat Bușoi pe Facebook. 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazia Măgarilor: oamenii s-au trezit cu o mulțime de măgari în curțile lor, prin oraș, dând buzna și la nunți sau alte petreceri
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Vreme mohorâtă la vot: Ploi slabe și 4-6 grade în București
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Reacția lui Dmitri Medvedev, după ce Elon Musk a cerut „abolirea” Uniunii Europene. I-a comentat pe X
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Plasticul ar putea influența obezitatea, infertilitatea și astmul, avertizează o analiză