Prima pagină » Știri politice » Băsescu, atac la Antena 3 și RTV: „Sunt expresia mizeriei”

Băsescu, atac la Antena 3 și RTV: „Sunt expresia mizeriei”

Băsescu, atac la Antena 3 și RTV: „Sunt expresia mizeriei
Fostul președinte Traian Băsescu neagă, într-o postare pe Facebook, că ar avea firme înregistrate în Panama și critică Antena 3 și România TV în legătură cu difuzarea unor astfel de informații, pe care le consideră parte a unor "campanii mincionoase".

„Antena 3 și RomâniaTV sunt, în opinia mea, expresia profundă a mizeriei în jurnalism. Să sugerezi că aș avea firme înregistrate în Panama reprezintă o minciună. Declar pentru orice român interesat că nu am avut niciodată și nici nu am firme sau conturi bancare în străinătate”, afirmă Băsescu, într-o postare pe Facebook.

El susține că televiziunile menționate duc „o campanie furibundă de denigrare” împotriva sa.

„Faptul că tandemul Antena 3/RomâniaTV duce o campanie furibundă de denigrare împotriva mea îmi arată că v-au deranjat cumplit procesele de instaurare a statului de drept care au avut loc în ultimii 10 ani și care, după cum constatați, sunt greu de întors. Patronii voștri, Voiculescu și Ghiță și-au dorit ca România să fie a lor iar eu «le-am luat-o» lor și altora ca ei și am lăsat-o românilor la terminarea celui de al doilea mandat. Voi (A3 și RTV) puteți continua campaniile mincinoase împotriva mea, a familiei mele și a acelora care au avut curajul să mă sprijine până la sfârșit de mandat, dar niciodată nu veți mai putea aduce țara la cheremul unora de teapa lui Voiculescu sau Ghiță”, adaugă Băsescu.

Postarea este prima cu referire la actualitate după o lungă perioadă de timp în care fostul președinte a postat doar fotografii cu nepoții sau urări cu ocazia diverselor sărbători.

Traian Băsescu urmează să participe, luni, la o emisiune la TVR, aceasta fiind prima sa apariție televizată de la încheierea mandatului de șef al statului.

Din 21 decembrie 2014, când și-a încheiat cel de-al doilea mandat, fostul președinte nu a mai participat la nicio emisiune televizată și a transmis că se simte foarte bine în mijlocul familiei.

Nici în ultimele două săptămâni la izbucnirea scandalului privind-o pe Elena Udrea, Traian Băsescu nu a acordat interviuri în care să explice poziția sa în legătură cu situația acesteia și cu declarațiile pe care fostul lider al PMP le-a făcut. În schimb, el a participat la Congresul PMP, unde a făcut câteva precizări pe acest subiect.

De asemenea, el s-a dus, miercuri, la sediul PMP, pentru a-și lua în primire biroul care i-a fost amenajat încă din luna decembrie a anului trecut.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un eveniment misterios în Antarctica a eliberat carbonul care a încălzit Pământul