Prima pagină » Știri politice » Băsescu: „Conceptul Novorossiya este o altă amenințare la adresa siguranței naționale”

Băsescu: „Conceptul Novorossiya este o altă amenințare la adresa siguranței naționale”

Băsescu:
Staționarea navelor militare rusești la 6 ore de granița României și conceptul "Novorossiya" sunt, în opinia președintelui Traian Băsescu, motive suficiente pentru ca România să se pregătească pentru posibilitatea ca Moscova "să acționeze irațional" în încercarea de a ajunge la gurile Dunării la Chilia.

După decizia liderilor NATO de a răspunde agresiunii din partea Federației Ruse printr-un Plan nou de Acțiune, care presupune, între altele instalarea unor centre de comandă în țările est-europene între care și România, președintele a revenit, la București, asupra presiunii pe care statele contrubutoare au pus-o asupra celor de pa flancule estic să își crească investițiile în tehnică militară.

„NATO nu are un buget la Bruxelles pe care îl distribuie țărilor, ci statele care vor trebui să contribuie pentru protejarea prin forțe navale, terestre, aeriene, vor scoate bani din buzunar pentru securitatea României”, a spus președintele după ce vineri i-a pus în vedere Guvernului că trebuie să ridice mai deverme de 2017 bugetul Apărării la 2% din PIB, alocând minimum 20% pentru echipamente.


Gândul transmite LIVE TEXT cele mai importante comentarii ale președintelui:

Despre Summitul NATO. Planurile de contingență pentru România

„Și România are acum un plan de contingență în situația în care este atacată. România este în momentul de față o țară care va fi apărată în orice scenariu”

„În cel mai scurt timp, structurile de la NATO și cele naționale trebuie să elaboreze disponibilităților de forțe pentru care România să fie apărată în orice scenariu de război.”

„NATO nu are un buget la Bruxelles pe care îl distribuie țărilor, ci statele care vor trebui să contribuie pentru protejarea prin forțe navale, terestre, aeriene, vor scoate bani din buzunar pentru securitatea României”

„Unul din argumentele noatre la Summit a fost acela că în urma anexării Crimeei, navele militare rusești se află la Sevastopol, la 160.000 de mile marine de coasta României. Acolo se află crucișătorul Moscova, fregate, nave de desant care în 6 ore pot fi pe coasta Mării Negre”

„De ce să excluzi posibilitatea ca și asupra țării tale să se manifeste iraționalitatea unei țări de talia Federației Ruse? În proporție de 99,99% nu va exista o agresiune din partea Rusiei asupra României. Dar rămâne un 0,01% care spune că poate lucra în continuare iraționalul”

Despre Novarossiya

„Acest concept este o altă amenințare la adresa siguranței naționale. Deși planul pe termen mediu este să ajungă la Dunăre, foarte mulți consideră că nu au capacitate așa de mare. Iată că ieri unui din liderii teroriștilor – unii le spun separatiști, eu le spun teroriști –  a anunțat că obiectivul lor este să ajungă la granița României, pe Chilia”

„Summitul a constatat că agresiunea Rusiei este o provocare fundamentală”

Despre comandamentul NATO din România

„Am văzut că toată presa a reținut un singur lucru: un comandament. Nu comandamentul ete cheia garantării securității noastre. El are rolul de a conduce aplicațiile și doar în caz de război conduce lupta, dar coordonat de un comandament pentru Sud-Estul Europei, aflat în Italia. Cred că va fi condus de un ofițer SUA; dar nu comandamentul este cheia. În februarie se vor termina analizele. România a pus la dispoziție infrastructura.”

Despre Statul Islamic

„Statul Islamic este o mișcare teroristă cu care ne putem trezi oricând în Europa”

Despre Planul de Reacție Rapidă

„S-a prezentat un plan care face parte din documentele secrete și care a fost adoptat. Prevede că se crește nivelul de capacitate de reacție a Alianței. În plan se crie cu cât va crește”

„Obiectivul Alianței este un răspuns rapid la noile amenințări de securoitate și se menționează precois că acest plan trebuie să răspundă provocărilor Rusiei”.

„Va trebui să crească nivelul prezenței militarilor și în România. Nu explozivă, dar va fi”

„Semnalul dat de Federația Rusă a pus în alertă majoră statele membre NATO”

„În interiorul acestui Plan, se va stabili o grupare de forțe cu nivel de reacție foarte rapid formată din forțe terestre, navale, aeriene și trupe speciale, care să reacționeze în câteva ore”

„Pe teritoriul statelor, înclusiv România, se vor amplasa elementele de infrastructură, echipamente, provizii, muniție încă din perioada următoare, ca trupele să le găsească aici. Prepoziționarea se va face din timp”

„Flota americană va asigura o prezență consistentă la Marea Neagră”

Despre declarația lui Poroșenko, potrivit căreia rușii pot ajunge „până la București”

„Am înțeles declarația președintelui Poroșenko. Președintele Poroșenko este în situația în care a crezut că putea lichida separatiștii cu armata ucraineană, a constatat că nu poate, că e nevoit să încheie o încetare a focului, care va „degenera” într-un armistițiu și în pierderea controlului pe un teritoriu destul de mare, prin acea autonomizare de care vorbește dânsul. Îl contrazic fără drept de apel. Oricât ar fi Rusia de mare putere, nu poți face față la 28 de state. L-am înțeles pe președintele Poroșenko, dar vreau să vă asigur că acest scenariu nu este valabil. Este doar în acel 0,001% de care vă spuneam”.

Despre dotările armatei

„La Mizil oricând am putea să plasăm o comandă pentru transportoare cu condiția ca Armata să primească bani suplimentari pentru asta”

„Dacă am o teamă, o am de omuleții verzi de dinaintea apariției omuleților verzi cu pușcă”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Premieră MONDIALĂ”: AI-ul intră în lupta cu dârele albe lăsate de avioane
Digi24
Cazul avionului chinez interceptat de avioane maghiare de luptă la granița cu România. Ancheta a dezvăluit cauza incidentului
Cancan.ro
Cea mai nouă PROFEȚIE a 'Profetului Apocalipsei': Război total între aceste 5 țări, în octombrie 2026
Prosport.ro
Mădălina Ghenea, apariție răvăşitoare. Fosta iubită a lui Dimitrov s-a pozat aproape goală: „Sunt fericită că trăiesc!”
Adevarul
Numărătoare inversă pe șantierul Autostăzii A1 Lugoj - Deva. Când se va vedea „lumina de la capătul tunelului mare”
Mediafax
Și-a făcut SINGUR „legea” pe stradă! Un clujean și-a construit un LIMITATOR de viteză. Autoritățile l-au demolat, poliția îl caută
Click
Coreeanul care și-a lăsat țara natală pentru România. Ce afacere inedită a pus pe picioare în Prahova
Digi24
Cum au pierdut doi români veniți din Marea Britanie o mică avere pe aeroportul Otopeni. De ce le-au fost confiscați banii
Cancan.ro
Am făcut calculul. Ce pensie vei primi, în România, dacă ai muncit 35 de ani, cu un salariu de 4.000-5000 lei
Ce se întâmplă doctore
Ce i-a provocat infarctul fatal nepotului lui Mircea Rednic, la doar 37 de ani! Mircea Totolici a murit în somn
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Brandul care aduce în România rivalul chinez pentru Land Rover Defender
Descopera.ro
Mulți greșesc: Cum calculezi corect câți ani are câinele tău?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – De ce ai burta așa mare? – Am mâncat 10 sarmale
Descopera.ro
Oamenii antici ar fi dezvoltat un truc remarcabil pentru a supraviețui în ultima eră glaciară