Prima pagină » Știri politice » Băsescu s-a declarat „partenerul” PMP: Vă pun la dispoziție toată expertiza mea, dar nu vă voi conduce

Băsescu s-a declarat „partenerul” PMP: Vă pun la dispoziție toată expertiza mea, dar nu vă voi conduce

Băsescu s-a declarat
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, duminică, că vrea să fie "un partener pentru PMP" și i-a mulțumit public președintelui autosuspendat al partidului, Elena Udrea, precizând că apreciază "delicatețea" acesteia de a nu fi prezentă la eveniment.

„…chiar dacă nu este, țin să-i mulțumesc. Apreciez delicatețea de a nu fi în sală. Sper să aibă condiții corecte să se apere. Sper să îmi confirme încă o dată că este om cinstit”, a spus Băsescu despre Udrea.

În ceeea ce privește relațiile sale cu PMP, fostul președinte al României a spus că vrea să fie „un partener” al formațiunii.

„Vreau să vă fiu partener/ Vă voi pune la dispoziție experiența mea, dar nu vă voi conduce”, a subliniat Băsescu.

„Sunt convins că partidul va crește și va fi un etalon”, a spus Băsescu despre PMP, partid care „trebuie să se afirme drept capabil de soluții teoretice și acțiune practică pentru modernizarea României și consolidarea statului de drept”.
Băsescu a adăugat că PMP a trecut „pragul” la ambele scrutinuri de anul trecut, ceea ce este „excepțional”.
 

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
IMAGINI de la priveghiul Crinei Hisum, tânăra din Câmpulung Moldovenesc care murit după ce a căzut de la etajul 5 al unui bloc
Prosport.ro
FOTO. Fosta ospătăriță vinde imagini cu corpul ei. Cum arată acum sportiva
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?