Prima pagină » Știri politice » Câți bani a cheltuit Nicușor Dan înaintea campaniei electorale

Câți bani a cheltuit Nicușor Dan înaintea campaniei electorale

Câți bani a cheltuit Nicușor Dan înaintea campaniei electorale
Nicușor Dan, candidatul USB pentru Primăria Capitalei, a anunțat vineri că până în prezent a primit donații în valoare de 174.000 de euro, iar cheltuielile sunt în valoare de 128.805 de euro, el cerându-le Gabrielei Firea, PSD, și lui Cătălin Predoiu, PNL, să facă publice sumele primite.

În prima zi de campanie electorală, Nicușor Dan a transmis prin intermediul unui comunicat de presă că a strâns aproximativ 174.000 de euro din donații, iar cheltuielile la zi au totalizat 128.805 de euro.

Suma de 706.500 lei au fost obținuți prin contract notarial (de la 5-6 persoane, după cum preciza candidatul USB pe Facebook marți), în timp ce platforma online a adus până în prezent 75.796 lei. Donațiile online au variat între 10 și 10.000 de lei.

Până vineri au fost cheltuiți 128.805 de euro, dintre care peste 41.000 de euro pentru publicitate online, peste 20.000 de euro pentru publicitate outdoor, puțin peste 20.000 de euro pentru corturi, în jur de 28.000 de euro pentru promotori, la care se adaugă 8.000 de euro cheltuieli de marketing și peste 9.000 de euro cheltuieli operaționale.

”Astăzi începe oficial campania electorală și vreau să le mulțumesc tuturor celor care au donat până acum și care ne susțin pentru câștigarea alegerilor. Vom publica în continuare sumele pe care le vom primi și le cer Gabrielei Firea și lui Cătălin Predoiu să facă la fel. E un gest firesc de respect pentru oamenii cărora le cer votul”, afirmă Nicușor Dan.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Rusia, despre proiectul de lege care aproba unirea cu Republica Moldova: Occidentul ar trebui să folosească termenul de „anexare”
Digi24
EXCLUSIV Mircea Cărtărescu, în mijlocul unei controverse după o poză editată cu AI de la întâlnirea sa cu papa. Reacția scriitorului
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Mai e AUR partid extremist? Marea schimbare din haosul politic
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Mirabela Dauer, mărturisiri dureroase despre fiul ei pe care nu l-a mai văzut de peste două decenii: „Nu mi-a zis mamă niciodată”
Digi24
VIDEO Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Cancan.ro
Ce au aflat procurorii despre Denise Rifai și Dan Bittman? Relațiile prezentatoarei de la Antena 1, devoalate
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți șoferi în zilele caniculare. Cum răcorești mașina rapid și eficient?