Prima pagină » Știri politice » Ciolacu și Ciucă, DISCUȚII în Coaliție / Boloș: ,,Nu se pune problema sub nicio formă să nu avem aceste angajamente salariale”

Ciolacu și Ciucă, DISCUȚII în Coaliție / Boloș: ,,Nu se pune problema sub nicio formă să nu avem aceste angajamente salariale”

Ciolacu și Ciucă, DISCUȚII în Coaliție / Boloș: ,,Nu se pune problema sub nicio formă să nu avem aceste angajamente salariale
Nicolae Ciucă și Marcel Ciolacu / Sursa foto: Alexandra Pandrea (GÂNDUL)

Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă au o nouă întâlnire de Coaliție luni. Cei doi vor discuta despre memorandumul ministrului de Finanțe, Marcel Boloș, prin care anunță că nu mai sunt bani. Tot în cadrul întâlnirii vor pune la punct și ultimele strategii privind candidaturile comune ale primarilor și consiliilor județene din țară. 

UPDATE, ORA 12

Ministrul finanțelor, Marcel Boloș, a declarat că nu se pune problema ca salariile și pensiile să nu fie plătite.

Nu se pune problema sub nicio formă să nu avem aceste angajamente salariale atât pentru personalul din ministerul educației, ministerul sănătății și toate celelalte angajamente pe care Guvernul și le-a luat. Nu se pune problema să nu achităm aceste cheltuieli de personal, iar în ceea ce privește ținta de deficit bugetar, din acest punct de vedere, punctul de pornire va fi cel pe care îl vom avea în traiectoria de consolidare bugetară pe care Comisia Europeană o va propune în luna iunie, a declarat ministrul finanțelor, Marcel Boloș.

Documentul întocmit de ministrul finanțelor, Marcel Boloș, arată că în primele trei luni din an unele ministere, cum este Ministerul Justiției, au cheltuit peste 30% din bugetul alocat pe întregul an, ceea ce înseamnă o depășire cel puțin șase procente a sumelor la care ar fi trebuit să se limiteze până în acest moment.

Sectoare și județe cu candidați comuni

Candidaturi comune la sectoarele 1, unde va fi candidat din parte PNL şi la sectoarele 2 şi 5, unde candidaţii vor fi nominalizaţi de PSD.

Coaliţia de guvernare a decis că va avea candidaturi comune la municipiile Braşov, unde va da candidatul PNL şi la Bacău, unde va fi candidat din partea PSD.

La Timiş, s-a decis că PSD va da candidatul la Consiliul Judeţean şi PNL la primăria Timişoara.

În actualizare!

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu, despre taxe și impozite: Avem cea mai mare EVAZIUNE din Europa şi avem cele mai mici taxe. Ceva nu funcţionează

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sesizare: Miros de gaze într-o școală din Capitală unde sunt amenajate secții de votare
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Prahova: În unele localități apa nu a ajuns încă. În altele au fost înregistrate avarii
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Deținerea unui smartphone la vârsta de 12 ani a fost asociată cu riscuri pentru sănătatea mintală și cea fizică