„Nu sunt fanul emisiunilor lui Marius Tucă”, scrie Crin Antonescu pe Facebook, într-o reacție la decizia CNA.
Cu toate acestea, candidatul la prezidențiale spune că apără libertatea de exprimare, prin natura sa de liberal.
„Nu sunt fanul emisiunilor lui Marius Tucă. Nici nu trebuie, el e ziarist, eu sunt politician. Dar sunt liberal. Și asta înseamnă că apăr libertatea de exprimare, chiar și atunci când nu sunt de acord cu ce se spune.
CNA a cerut YouTube să scoată o emisiune a lui Tucă din cauza opiniilor invitatei. Nu violență, nu instigare – doar o opinie incomodă”, scrie Antonescu.
În opinia fostului lider al PNL, decizia CNA echivalează cu „cenzura”. Acesta promite să ridice subiectul reglementării internetului „în dezbaterea publică europeană”.
Asta nu e reglementare, e cenzură. Când instituțiile statului devin bâte cu care ne lovim adversarii, nu ne mai mirăm că oamenii nu mai au încredere în nimeni. Așa apar extremiștii, așa se rupe societatea.
Uniunea Europeană vrea să reglementeze internetul prin DSA. Bun. Dar să fim atenți: între reglementare și cenzură e o graniță fină. Ca președinte, voi ridica acest subiect în dezbaterea publică europeană.
„Libertatea nu se apără singură”, încheie candidatul coaliției de guvernare la alegerile prezidențiale.
Premierul Marcel Ciolacu a transmis, joi, că decizia CNA privind eliminarea materialelor de opinie ale unor jurnaliști reprezintă „un derapaj de la democrație și de la dreptul la liberă exprimare”. Șeful Executivului subliniază că „rolul principal al CNA este de a asigura un cadru civilizat şi echilibrat de dezbateri publice, şi nu de a le obstrucţiona sau de a se transforma într-un Minister al Adevărului”. Citește aici.
CITEȘTE ȘI: