Prima pagină » Știri politice » Premierul Marcel Ciolacu, REACȚIE dură în cazul Marius Tucă vs. CNA: Nu putem transforma CNA în „Ministerul Adevărului”

Premierul Marcel Ciolacu, REACȚIE dură în cazul Marius Tucă vs. CNA: Nu putem transforma CNA în „Ministerul Adevărului”

Olga Borșcevschi
Premierul Marcel Ciolacu, REACȚIE dură în cazul Marius Tucă vs. CNA: Nu putem transforma CNA în

Premierul Marcel Ciolacu a transmis, joi, că decizia CNA privind eliminarea materialelor de opinie ale unor jurnaliști reprezintă „un derapaj de la democrație și de la dreptul la liberă exprimare”. Șeful Executivului subliniază că „rolul principal al CNA este de a asigura un cadru civilizat şi echilibrat de dezbateri publice, şi nu de a le obstrucţiona sau de a se transforma într-un Minister al Adevărului”.

„Decizia CNA privind eliminarea materialelor de opinie ale unor jurnalişti reprezintă un derapaj de la democraţie şi de la dreptul la liberă exprimare. Respectarea drepturilor fundamentale prevăzute în Constituţie este obligatorie pentru toate instituţiile statului, a transmis Marcel Ciolacu într-un mesaj publicat pe Facebook.

Premierul a menționat că opiniile nu trebuie confundate cu informaţiile şi nu trebuie cenzurate niciodată.

”Fiecare este liber să fie sau nu de acord cu o opinie exprimată în spaţiul public şi este incalificabil că membri CNA să îşi justifice deciziile de sancţionare culmea – pe opinii politice şi raţiuni personale, şi nu pe lege!”, a afirmat Marcel Ciolacu.

El a cerut o reformă urgentă a instituției și o dezbatere parlamentară reală asupra rolului CNA în peisajul democratic românesc.

”CNA trebuie să îşi revizuiască urgent principiile de funcţionare, iar comisiile de specialitate din Parlament să facă o dezbatere serioasă atunci când vor discuta raportul anual de activitate a instituţiei. Rolul principal al CNA este de a asigura un cadru civilizat şi echilibrat de dezbateri publice, şi nu de a le obstrucţiona sau de a se transforma într-un Minister al Adevărului”, mai spune premierul Ciolacu.

CNA l-a sancționat pe jurnalistul Marius Tucă

CNA a decis eliminarea unui comentariu video realizat de jurnalistul Marius Tucă de pe platforma YouTube, considerând că acesta încalcă legislația audiovizuală. Decizia a fost luată în ședința din 26 martie 2025, alături de alte măsuri de eliminare a conținutului ilegal de pe TikTok și Facebook.
Materialul vizat este un comentariu live al jurnalistului, publicat pe canalul „Marius Tucă Show”, intitulat „Democrația a fost călcată în picioare”.

CNA a considerat că acesta încalcă prevederile art. 3 alin. (2) din Legea audiovizualului, care interzice conținutul ce poate afecta ordinea publică.

CITEȘTE ȘI:
Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție la țânțari! Virusul care poate deveni o amenințare
Digi24
Ciobanul care a găsit cadavrul tânărului George Smyth a murit în aceeași zonă și în același mod la doar câteva zile după descoperire
Cancan.ro
Otnielei i-a cășunat rău pe Costeluș! Moștenitorul averii de 250 mil. € s-a lăsat greu
Prosport.ro
FOTO. Eva e o prezentatoare TV cu multă carismă. Fanii au fost încântați când au văzut imaginile de la „Noaptea braziliană”
Adevarul
Cum îi poate afecta pe români insolvența rafinăriei Petrotel Lukoil
Mediafax
FIFA lansează o Cupă Mondială cum nu a mai existat: 211 țări
Click
Cât costă, de fapt, o vacanță în Santorini. Un român a dezvăluit ce sumă a dat pentru cazare, mâncare și transport: „Atât de dramatic”
Digi24
Prima țară care a anunțat că se retrage de la Eurovision 2027
Cancan.ro
Fetiță de 8 ani, moartă la o zi după ce și-a sărbătorit ziua. Infecția pe care a luat-o în timp ce înota
Ce se întâmplă doctore
Imagini fascinante cu Elena Udrea în costum de baie. Fostul politician și-a etalat silueta pe litoralul românesc
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am testat OMODA 7. Cât consumă alternativa chinezească la Hyundai Tucson și Volkswagen Tiguan
Descopera.ro
Ce ascundea o peșteră de la Marea Neagră veche de 13.000 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Un mormânt comun cu cel puțin 129 de bărbați a fost descoperit lângă Viena. Cine au fost victimele unei confruntări romane necunoscute?