Prima pagină » Știri politice » Cseke Attila nu crede în demiterea președintelui Klaus IOHANNIS: Nu vom susține un astfel de demers

Cseke Attila nu crede în demiterea președintelui Klaus IOHANNIS: Nu vom susține un astfel de demers

Cseke Attila nu crede în demiterea președintelui Klaus IOHANNIS: Nu vom susține un astfel de demers

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, a declarat, miercuri, într-un interviu acordat Digi24, că nu crede în demiterea președintelui Klaus Iohannis. El a amintit că, în ultimii 35 de ani, niciun președinte nu a fost demis, deși au existat situații tensionate, cum a fost suspendarea temporară a fostului președinte Traian Băsescu.

Cseke Attila a precizat că demiterea unui președinte are reverberații în societate, deoarece există, pe de o parte, cei care își doresc acest lucru, iar pe de altă parte, cei care se opun.

„Totuși, noi, în 35 de ani, încă nu am demis niciun președinte. Am avut suspendare pe o perioadă de o lună (în cazul lui Traian Băsescu – n.r.), dar care nu s-a finalizat cu demiterea președintelui. Și cred că, din punct de vedere a funcționării statului, totuși trebuie o anumită stabilitate, trebuie să menținem o anumită stabilitate. Putem să fim sau să nu fim de acord cu o anumită persoană, într-o anumită funcție publică, dar nu confundăm în niciun caz funcția publică cu persoana respectivă”, a declarat Cseke Attila la Digi24.

Deși a recunoscut că a avut divergențe cu președintele Klaus Iohannis, ministrul Dezvoltării a reiterat faptul că nu va susține un demers de demitere.

Totodată, el a menționat că o eventuală demitere a președintelui „nu ne duce mai aproape de soluție, ne duce doar la scindarea și mai marea societății”.

Sursa foto: ALEXANDRU DOBRE/ MEDIAFAX  

CITEȘTE ȘI:

Ștefan Radu Oprea (PSD): Demersul Opoziției de suspendare a lui Klaus IOHANNIS este „populist”

Bolojan, atac la fostele conduceri ale PNL: Doar anticipau anumite dorințe și le EXECUTAU / Ce spune despre demisia lui Iohannis

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman