Prima pagină » Știri politice » VIDEO | Dragnea critică conducerea PSD: Tu demiţi Guvernul şi tu spui că nu vrei să îţi asumi guvernarea? A, ţi-e frică de iarnă?

VIDEO | Dragnea critică conducerea PSD: Tu demiţi Guvernul şi tu spui că nu vrei să îţi asumi guvernarea? A, ţi-e frică de iarnă?

Ciolacu, reacție după ce Dragnea a spus că PSD este „predat” lui Iohannis: „Presupun că dacă vrei să fii opozantul PSD...”

Liviu Dragnea critică noua conducere a PSD-ului, pe care îi acuză că au renunțat să se mai bată pe scena politică pentru români și că preferă să stea de o parte, neasumându-și guvernarea după ce au demis Cabinetul Cîțu, lăsând țară într-o criză politică majoră, fără perspective reale de rezolvare. De asemenea, e nu vede cu ochi buni un eventual Guvern condus de Dacian Cioloș, despre care spune că este comandat de la Paris și nu acționează pentru bunăstarea poporului român, ci mai degrabă pentru interese străine.

„Din păcate, PSD a renunţat deliberat la componenta naţională a partidului, nu naţionalistă, naţională, patriotică. Ar fi trebuit să se bată pentru români prin orice acţiune politică posibilă”, a afirmat fostul lider PSD.

Întrebat despre faptul că social-democraţi au demis Guvernul, Dragnea a răspuns: „Şi? A doua zi după ce au demis Guvernul au spus nu vrem la guvernare, nu ştim dacă o să mergem. Tu demiţi Guvernul şi tu spui că nu vrei să îţi asumi guvernarea? Dacă l-am demis pe ăsta înseamnă că asta e prost şi rău pentru români şi îl dau la o parte şi dă-mi mie guvernarea că ţipi de un an dă-mi guvernarea. Cum nu o mai vrei? A, ţi-e frică de iarnă? Păi în politică atunci când vrei să faci lucruri şi chiar crezi în ceea ce spui, îţi mai asumi şi costul electoral”, afirmat Dragnea.

El nu vede cu ochi buni propunerea lui Klaus Iohannis, ca Cioloș să fie prim-ministrul României, despre care spune că este controlat din Franța și reprezintă interesele străine.

„Nu ştiu. Adică sunt mai multe variante, dar nu trebuie să le spun eu. Cioloş? Foarte slab. Şi Cioloş nu are toate butoanele la el. Sunt din Franţa. Şi asta este marea problemă. Germania a gestionat zece ani ca şi influenţă majoră în România prin Klaus Iohannis, acum vrea Franţa începând cu 2024 prin Dacian Cioloş. Dar unul care să se gândească în primul rând la România, oare ţara asta chiar nu are şansa să îşi aleagă?”, a declarat Liviu Dragnea.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Miruță: Zborul lui Iohannis la Paris a costat 180.000 de euro, al lui Nicușor Dan maxim 35.000
Digi24
Donald Trump s-a autoproclamat „președinte interimar al Venezuelei”. Imaginea postată de liderul american pe platforma sa socială
Cancan.ro
Această cerșetoare era, în urmă cu mulți ani, una dintre cele mai faimoase femei. Acum, a ajuns de nerecunoscut 😲
Prosport.ro
Cuplul momentului în România. Cunoscuta cântăreață se iubește cu fostul fotbalist FCSB
Adevarul
Rusia se oferă să “ajute” America să obțină Groenlanda
Mediafax
Cursuri suspendate sau online marți în școli din mai multe județe din cauza vremii
Click
Cutremur la PRO TV! Dispare emisiunea lui Măruță, după 18 ani. Când va avea loc ultima ediție
Digi24
Reacția Chinei după ce Donald Trump a declarat că SUA vor prelua Groenlanda ca să nu ajungă pe mâinile Beijingului
Cancan.ro
Mărturiile stupefiante ale lui Mario Iorgulescu despre nunta fiului lui Romică Țociu: M-au întrebat dacă vreau să iau ceva cu ei
Ce se întâmplă doctore
O mai țineți minte pe Adela Lupșe, cunoscută pentru replica „Vreau să sune telefonul”? Cum arată acum, la 10 ani de când a renunțat la tv
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un McLaren diferit de toate: povestea INCREDIBILĂ a monopostului care a însoțit titlul lui Lando Norris
Descopera.ro
De ce au fost interziși câinii în Antarctica?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Explică-mi și mie de ce te-ai culcat cu soră-mea?
Descopera.ro
Există un singur loc pe Pământ unde atât Omul de Neanderthal, cât și oamenii moderni au creat artă rupestră