Prima pagină » Știri politice » Fifor, după ce PNL și USR au anunțat că nu o susțin pe Rovana Plumb pentru funcția de comisar european: Rușinos

Fifor, după ce PNL și USR au anunțat că nu o susțin pe Rovana Plumb pentru funcția de comisar european: Rușinos

Fifor, după ce PNL și USR au anunțat că nu o susțin pe Rovana Plumb pentru funcția de comisar european: Rușinos
Secretarul general al PSD, Mihai Fifor, cataloghează drept „rușinos" anunțul PNL și USR-PLUS de a nu o susține în funcția de comisar european pe Rovana Plumb. „Își arată măsura de caracter atunci când spun că vor vota împotriva unui român", spune Fifor.

Mihai Fifor a scris, luni, pe pagina sa de Facebook faptul că PNL și USR își arată „măsura de caracter” atunci când spun că vor vota împotriva unui român pentru o funcție în Comisia Europeană.

„PNL și USR își arată atunci când spun că vor vota împotriva unui român pentru o funcție în Comisia Europeană, doar pentru că este propus și susținut de premierul Viorica Dăncilă. La fel au făcut și atunci când au votat pentru sancționarea României, doar pentru a-și atinge o miză meschină în confruntarea politică internă. Rușinos! Doamnelor și domnilor de la PNL și USR, desemnarea unui român în funcția de comisar european este în primul rând un câștig pentru România și pentru cetățenii care v-au votat la ultimele alegeri!Ceea ce faceți voi acum este anti-românesc și anti-național! Niciun alt grup parlamentar național din Parlamentul European nu votează împotriva conaționalilor lor!”, a scris secretarul general al PSD.

Fifor i-a urat succes Rovanei Plumb, candidatul din partea României pentru Comisia Europeană.

Rovana Plumb apare pe lista propunerilor de comisari europeni din partea României, acceptați de președintele ales al Comisiei Europene Ursula von der Leyen, potrivit unui comunicat de presă al instituției.

Ursula von der Leyen va prezenta, marți, de la 13.00, ora României, componența Colegiului comisarilor europeni.

Comisarii europeni nominalizați de președintele CE urmează să fie audiați în comisiile de specialitate ale Parlamentului European în perioada 30 septembrie – 8 octombrie, informează publicația Le Monde.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
SUA și Israel au lansat atacuri asupra Iranului. Piața energiei în șoc: Iranul închide Strâmtoarea Ormuz
Digi24
Cine i-ar putea lua locul ayatollahului Ali Khamenei, dacă ar fi ucis în atacurile israeliene
Cancan.ro
Pensiile cresc cu 180 lei pe lună, pentru acești pensionari din România, de la 1 ianuarie 2027
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
„Nu exclud un război cu China”. Un propagandist al Kremlinului critică lipsa tehnologică a armatei ruse: „Ucraina ne-a depășit la drone și la comunicații militare”
Mediafax
Coloană de fum observată în Dubai, după ce Emiratele spun că au interceptat rachete iraniene
Click
Rețeta grecească de post care face furori. Cartofi și dovlecei mai gustoși ca orice friptură!
Digi24
VIDEO „Am pierdut două apartamente”. Tot mai multe orașe din România declară război păcănelelor. Ce spun dependenții de jocuri de noroc
Cancan.ro
A semnat cu Antena 1 după ce a demisionat de la postul concurent, în februarie 2026! Lovitură în televiziune!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie, la 53 de ani! Imagini rare cu prezentatoarea Stirilor ProTV
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Video cu momentul dramatic în care un tramvai plin cu pasageri deraiază în Milano: 2 morți, 54 de răniți
Descopera.ro
De ce neanderthalienii colecționau cranii cu coarne?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Sângele centenarilor oferă indicii despre mecanismele longevității