Prima pagină » Știri politice » Iliescu, la protestul revoluționarilor: „Măi, asta e o porcărie ceea ce faceți voi”. GALERIE FOTO

Iliescu, la protestul revoluționarilor: „Măi, asta e o porcărie ceea ce faceți voi”. GALERIE FOTO

Vezi aici cum a reacționat fostul președinte când...

Fostul șef de stat Ion Iliescu a fost huiduit și apostrofat de un grup de revoluționari aflați, luni, în fața sediului central al PSD, care i-au cerut demiterea secretarului de stat Sorin Meșter și rezolvarea situației revoluționarilor.

Revoluționarii s-au strâns luni dimineață în fața sediului PSD din Șoseaua Kiseleff, pentru a protesta în paralel cu ședința săptămânală a conducerii PSD.

Ei au scandat „Jos Iliescu!”, „PSD fără Iliescu!” și au cerut ca un reprezentant al conducerii partidului să vină la discuții.

Doi dintre protestatari au avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce li s-a făcut rău.

Iliescu a venit la ședința PSD programată luni dimineață, dar a folosit intrarea din spatele sediului, în condițiile în care revoluționarii scandau în față.

După zece minute de la sosire, Iliescu a ieșit din sesiul PSD și a mers în mijlocul revoluționarilor, care l-au huiduit și apostrofat.

„Nu se poate să vă bateți joc de noi! Ce suntem, câini? Am ajuns milogi!”, i-au spus revoluționarii lui Iliescu. Ei i-au mai spus că își doresc recăpătarea drepturilor luate abuziv.

Fostul șef de stat le-a spus revoluționarilor că fostul premier Emil Boc a eliminat aceste drepturi.

„Acum Guvernul caută soluții, dar nu are prevederi bugetare pe acest an”, le-a spus Iliescu protestatarilor.

„Nu ne interesează pe noi, domnul președinte”, i-au replicat aceștia.

„Băi, vă interesează sau nu, este un calcul”, le-a spus Iliescu. „Meșter caută soluții. Cine vă incită împotriva lui Meșter? Este singurul om care caută soluții cu corectitudine. El a început să discute cu asociațiile. Tu îmi spui mie? Eu discut cu el concret”, a spus Iliescu.

El le-a spus revoluțioanrilor că sunt incitați împotriva lui Meșter.

„Măi, asta e o porcărie ceea ce faceți voi”, le-a mai spus Iliescu.

După circa 25 de minute de discuții aprinse cu revoluționarii, Iliescu s-a retras în sediul PSD, acești continuând să scandeze împotriva PSD și a USL, reproșându-le faptul că, de când au venit la putere, nu au rezolvat situația revoluționarilor.

La ora transmisterii acestei știri, protestul revoluționarilor continuă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Câți dintre europeni recunosc că sunt stresați la locul de muncă?