Prima pagină » Știri politice » Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA s-a întâlnit cu liderii partidelor: „Democrația este mai puternică atunci când toate vocile sunt auzite”

Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA s-a întâlnit cu liderii partidelor: „Democrația este mai puternică atunci când toate vocile sunt auzite”

Însărcinatul cu afaceri al Ambasadei SUA s-a întâlnit cu liderii partidelor: „Democrația este mai puternică atunci când toate vocile sunt auzite”

Însărcinatul cu afaceri ad interim al Ambasadei SUA la București, Michael Dickerson, s-a întâlnit cu Sorin Grindeanu (PSD), Ilie Bolojan (PNL), George Simion (AUR), Dominic Fritz (USR) și Kelemen Hunor (UDMR), potrivit unui anunț postat miercuri pe pagina de X a Ambasadei.

În postările Ambasadei SUA în România, la pozele cu cei cinci lideri ai principalelor partide parlamentare apare mesajul: „Întâlnire cu diverși lideri de partid, deoarece democrația este mai puternică când toate vocile sunt auzite”.

Potrivit unui comunicat AUR, principalul subiect abordat în întrevederea cu Dickerson a fost „revenirea la un cadru democratic autentic, cu accent pe respectarea principiilor fundamentale ale statului de drept”.

„Lucrurile par să revină la normal în diplomația SUA. Sperăm că în curând și în democrația noastră!”, a declarat George Simion pe X.

Întâlnirile au loc în contextul în care președintele României, Nicușor Dan, a deschis prima rundă de consultări informale cu toate partidele politice parlamentare în vederea formării unei majorități care să ducă la instalarea unui nou guvern. (Citește mai multe AICI)

Michael Dickerson asigură funcția de interimat după plecarea de la post a fostei ambasadoare Kathleen Kavalec și până la numirea noului ambasador SUA în România, anunțat de Donald Trump, Darryl Nirenberg, care urmează a fi confirmat de Senatul american.

Darryl Nirenberg: „Un luptător neobosit pentru agenda mea America First”

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat pe 21 mai că Darryl Nirenberg va fi noul ambasador al Statelor Unite în România. Anunțul a fost făcut de Trump pe rețeaua Truth.

„Am plăcerea de a anunța că Darryl Nirenberg va fi următorul ambasador al Statelor Unite în România. Darryl are 40 de ani de experiență în politica externă, inclusiv în calitate de consilier al Comisiei pentru relații externe a Senatului. Un mândru absolvent al Universității Colgate și al Facultății de Drept a Universității George Washington, Darryl a fost, și va continua să fie, un luptător neobosit pentru agenda mea America First. El ne va ajuta să consolidăm legăturile noastre cu România, să susținem parteneriatul nostru militar și să promovăm și să apărăm interesele economice și de securitate ale Americii în străinătate. Felicitări, Darryl!”, a scris Trump pe rețeaua Truth.

Sursa foto colaj: X/ Ambasada SUA în România


CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Greșelile care îți GOLESC portofelul la supermarket. Cum să cheltuiești MAI PUȚIN la cumpărături
Digi24
Cât de mulțumit a fost ministrul Radu Miruță de răspunsul Ucrainei privind drona explodată la Constanța. „Este absolut legitim”
Cancan.ro
A murit Eugen Olariu! Avea doar 49 de ani
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Durerea părinților adolescentei care a cerut să fie eutanasiată la 16 ani: „Se simțea într-o gaură neagră”
Mediafax
GAFĂ diplomatică: premierul unei SUPERPUTERI a primit un premiu inventat
Click
Locul din România pe care Dan Negru îl recomandă tuturor. Are o istorie aparte: „Mi-ar fi plăcut să fie plin de turiști”
Digi24
Rusia pregătește un atac asupra Poloniei, avertizează SUA. Soldații Moscovei ar putea traversa granița și pătrunde pe teritoriul NATO
Cancan.ro
Alertă meteo de ultimă oră! Furtuni, grindină și vijelii în mai multe județe din România
Ce se întâmplă doctore
Vedeta pe care nu o mai recunosc oamenii pe stradă: „Pare extrem de bolnavă”! Cântăreața a trecut printr-o transformare uluitoare din cauza operațiilor estetice
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Britanicii recomandă această Dacia Duster la mâna a doua: Are tracțiune 4×4 și costă mai puțin de 6.000 de euro
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
Greșeala pe care mulți șoferi o fac fără să-și dea seama. Ce recomandă specialiștii?