Prima pagină » Știri politice » Iohannis: „Raportul MCV este predominant pozitiv”

Iohannis: „Raportul MCV este predominant pozitiv”

Iohannis:
Raportul publicat astăzi de Comisia Europeană care prelungește monitorizarea României pe Justiție a fost salutat de președintele Klaus Iohannis care îl consideră "predominant pozitiv".
În fața primului raport de monitorizare a României pe Justiție din mandatul său, președintele Klaus Iohannis a evitat să comenteze punctele state indicate de Comsia Europeană, limitându-se la a inventaria o parte dintre acestea și la a sublinia progresele”. 
 
„Klaus Iohannis salută faptul că acest raport este unul predominant pozitiv, care arată că progresele identificate de Comisia Europeană în raportul precent s-au consolidat semnificativ. Președintele României ia notă de faptul că acest raport este al doilea consecutiv pozitiv, progresele țării noastre în îndeplinirea obiectivelor MCV înscriindu-se pe o linie evident ascendentă”, a transmis Președinția punctul său de vedere la scurt timp după publicarea raportului în care se reclamă din nou intervenția Parlamentului în blocarea unor anchete penale și se menționează ca și în 2012 instituția Avocatului Poporului care nu a intervenit la CCR cu sesizarea unor ordonanțe de urgență.
 
Punctele slabe sunt, însă, doar enumerate de șeful statului care, susține președinția, „a luat notă de observații”. „Klaus Iohannis ia notă, pe de altă parte, de observațiile critice formulate în raport, printre care cele referitoare la reticența din partea Parlamentului de a aplica decizii finale ale Curții Constituționale, la utilizarea frecventă a ordonanțelor de urgență, la respingerea de către Parlament a unor cereri de ridicare a imunității pentru parlamentari, fără criterii obiective în acest sens, la lipsa unor reguli clare care să asigure aplicarea rapidă a prevederilor constituționale privind suspendarea miniștrilor sub acuzare sau a parlamentarilor care fac obiectul unei decizii negative de integritate sau a unei condamnări de corupție, la expunerea la corupție și conflicte de interese a procedurilor de achiziții publice”, arată Președinția.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cod galben de vânt puternic în nouă județe și în Capitală
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Sfântul Nicolae și Legenda lui Moş Nicolae. Ce nume se sărbătoresc azi
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Vulgata, manuscrisul care a schimbat lumea