LISTA CANDIDAȚILOR PNL PENTRU PARLAMENT. Cine este contracandidatul lui MRU și unde vor candida deputatul „BUTOANE” și Gigi Becali

LISTA CANDIDAȚILOR PNL PENTRU PARLAMENT. Cine este contracandidatul lui MRU și unde vor candida deputatul „BUTOANE” și Gigi Becali
Consiliul Național Executiv al PNL a aprobat în ședința de ieri lista candidaților pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie. În cadrul ședinței, au apărut modificări de ultimă oră în privința candidaturilor, trecându-se peste dorința filialelor.

Consiliul Național Executiv al PNL a aprobat în ședința de ieri lista candidaților pentru alegerile parlamentare din 9 decembrie. În cadrul ședinței, au apărut modificări de ultimă oră în privința candidaturilor, trecându-se peste dorința filialelor. Unii pretendenți au defilat pe scena de pe National Arena, dar nu au fost acceptați și de conducerea centrală.

Astfel, candidatura senatorului Ioan Ghișe a fost impusă personal de Crin Antonescu liderului PNL Brașov Aristotel Căncescu, chiar dacă acesta a amenințat că-și dă demisia dacă Ghișe va candida pentru nou mandat în organizația sa. Cu toate acestea, după discuții cu cei din conducerea centrală, Căncescu a fost convinsă să îl accepte pe Ghișe. Crin Antonescu l-a caracterizat pe Ghișe ca fiind unul dintre cei mai buni senatori ai PNL. Apariția senatorului pe lista organizației de la Brașov a determinat schimbarea colegiului rezervat fostului premier Petre Roman, acesta trecând de la Senat la Camera Deputaților.

Decapitarea filialelor PNL Sector 1, Mehedinți și Dâmbovița nu a rămas fără urmări în privința candidaturilor. Deși propus de PNL 1 drept candidat în colegiul 1 pentru Camera Deputaților din București,Cristi Dumitrescu a fost înlocuit la propunerea lui Crin Antonescu cu profesorul Vlad Nistor. La Dâmbovița a fost trimis să candideze Sorin Roșca Stănescu, iar la Mehedinți fostul ministru al Justiției Tudor Chiuariu.

După ce a primit derogare din partea conducerii centrale, finanțatorul Steli Gigi Becali a primit un colegiu de deputat în Sectorul 6. Colegiul oferit este cel în care a candidat în 2008 Elena Udrea, aceasta preferând să candideze într-un colegiu din Neamț.

La Sectorul 2, țărănistului Victor Ciorbea a primit și el un colegiu de deputat pe ultima sută de metri. Senatorul Cristian Țopescu nu a mai fost acceptat să candideze pentru un nou mandat, în locul său fiind propus profesorul Daniel Barbu.

În organizația PNL Cluj au fost repartizate cele mai multe persoane agreate de conducerea centrală. Consilierul lui Crin Antonescu, Radu Zlati, și jurnalistul Rareș Bogdan fiind trimiși să întărească filiala din Cluj a PNL.

PNL a stabilit ca fostul pedelist Ovidiu Marian să fie contracandidatul lui Mihai Răzvan Ungureanu, în colegiul pentru Senat din județul Arad.

Ex-deputatul PDL, Valentin Rusu, care a fost filmat de gândul în timp ce vota în Parlament cu două cartele, de 26 de ori, fiind sancționat pentru această faptă din partea conducerii Camerei Deputaților, a fost acceptat să candideze pentru un nou mandat în Caraș-Severin. Deputatul Rusu este finul președintelui CJ Caraș-Severin Sorin Frunzăverde.

Fiul lui Silviu Prigoană, Honorius, nu a primit niciun colegiu deși a fost în discuții cu PNL Sector 2 și PNL Ialomița. La PNL Sector 2 a fost impus însă de Crin Antonescu un alt candidat Tavi Bot.

LISTA FINALĂ VOTATĂ ÎN CNEX AL PNL

JUDEȚUL ALBA

Călin Potor – Colegiul 1 Camera Deputaților
Dan Simedru – Colegiul 3 Camera Deputaților
Teodor Atanasiu – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Arad

Florin Galiș – Colegiul 2 Camera Deputaților
Mihăiță Calimente- Colegiul Camera Deputaților
Ovidiu Marian – Colegiul Senat
Ioan Cristina – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Argeș
Constantin Polexe – Colegiul 1 Camera Deputaților
Cătălin Teodor Nicolescu – Colegiul 4 Camera Deputaților
Andrei Gerea- Colegiul 8 Camera Deputaților
Mircea Diaconu – Colegiul 1 Senat
Ion Popa – Colegiul 4 Senat

JUDEȚUL Bacău
Nicu Marcu – Colegiul 1 Camera Deputaților
Lucian Ciubotaru – Colegiul 3 Camera Deputaților
Viorica Marcu – Colegiul 5 Camera Deputaților
Ionel Paler – Colegiul 7 Camera Deputaților
Dragoș Luchian – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Bihor
Ovidiu Bezi – Colegiul 1 Camera Deputaților
Marcel Sas – Colegiul 2 Camera Deputaților
Lucia Varga – Colegiul 3 Camera Deputaților
Gheorghe Costin – Colegiul 4 Camera Deputaților
Ioan Cupșa – Colegiul 8 Camera Deputaților
Florica Cherecheș – Colegiul 9 Camera Deputaților
Claudiu Ciarnău – Colegiul 1 Senat
Petru Cristian Bodea – Colegiul 2 Senat
Victor Valeriu Boeriu – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Bistrița Nasăud
Stelian Dolha – Colegiul 4 Camera Deputaților
Mircea Dobra – Colegiul 1 Senat
Ioan Deneș – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Botoșani
Dumitru Gireadă – Colegiul 1 Camera Deputaților
Roxana Anușca – Colegiul 3 Camera Deputaților
Costel Șoptică – Colegiul 4 Camera Deputaților
Viorel Grigoraș – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Brașov
Gheorghe Gabor – Colegiul 1 Camera Deputaților
Ioan Ghișe – Colegiul 3 Senat
Neculoiu Marius – Grapă Sebeastian Colegiul 1 Senat
Donțu Mihai Aurel – Colegiul 3
Camera Deputaților – Cristescu Radu Mihai

JUDEȚUL Brăila
Vasile Varga – Colegiul 2 Camera Deputaților
Cătălin Boboc – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Buzău
George Scutaru – Colegiul 1 Camera Deputaților
Titi Hoban – Colegiul 3 Camera Deputaților
Doina Tudor – Colegiul 2 Senat
Erlan Cocei – Colegiul 4 Camera Deputaților

JUDEȚUL Caraș – Severin
Aurel Tocuț – Colegiul 2 Camera Deputaților
Valentin Rusu – Colegiul 4 Camera Deputaților
Iosif Secășan – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Călărași
Dan Motreanu – Colegiul 3 Camera Deputaților
Aurel Nicolae – Colegiul 4 Camera Deputaților
Raluca Surdu – Colegiul 5 Camera Deputaților
Liviu Tomoiagă – Colegiul 1 Senat
Iulian Dumitrescu – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Cluj

Steluța Cătăniciu – Colegiul 2 Camera Deputaților
Rareș Bogdan – Colegiul 3 Camera Deputaților
Radu Zlati – Colegiul 5 Camera Deputaților
Vasile Grumaz – Colegiul 8 Camera Deputaților
Elena Uioreanu – Colegiul 9 Camera Deputaților
Marius Nicoară – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Constanța
Gheorghe Dragomir – Colegiul 1 Camera Deputaților
Mihai Lupu – Colegiul 2 Camera Deputaților
Victor Manea – Colegiul 5 Camera Deputaților
Puiu Hașotti – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Covasna
Emil Pantelimon – Colegiul 1 Camera Deputaților
Corina Bote – Colegiul 2 Camera Deputaților
Marius Obreja – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Dâmbovița
Gabriel Plăiașu – Colegiul 1 Camera Deputaților
Ion Pîrgaru – Colegiul 4 Camera Deputaților
Sorin Roșca Stănescu – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Dolj
Ionuț Stroe – Colegiul 3 Camera Deputaților
Cosmin Enea – Colegiul 1 Camera Deputaților
Mihai Voicu – Colegiul 7 Camera Deputaților
Daniel Iane – Colegiul 8 Camera Deputaților
Mario Oprea – Colegiul 4 Senat

JUDEȚUL Galați
Victor Dobre – Colegiul 1 Camera Deputaților
George Scarlat – Colegiul 3 Camera Deputaților
Paul Ichim – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Giurgiu
Marin Anton – Colegiul 2 Camera Deputaților
Ioan Teodorescu – Colegiul 3 Camera Deputaților
Daniel Chițoiu – Colegiul 5 Camera Deputaților
Lucian Iliescu – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Gorj
Gheorghe Iana – Colegiul 1 Camera Deputaților
Dian Popescu – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Harghita
Domokos Laszlo – Colegiul 1 Camera Deputaților
Vaida Cristian – Colegiul 2 Camera Deputaților
Dobrean Teodor- Colegiul 4 Camera Deputaților
Tompea Alexandru – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Huneodoara
Dan Radu Rușanu – Colegiul 3 Camera Deputaților
Bogdan Țîmpău – Colegiul 6 Camera Deputaților
Carmen Hărău – Colegiul 7 Camera Deputaților
Dorin Păran – Colegiul 2 Senat
Mariana Câmpeanu – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Ialomița
Cristina Pocora – Colegiul 1 Camera Deputaților

JUDEȚUL Iași
Mugur Cozmanciuc – Colegiul 1 Camera Deputaților
Relu Fenechiu – Colegiul 2 Camera Deputaților
Costel Alexe – Colegiul 7 Camera Deputaților
Grigore Crăciunescu – Colegiul 11 Camera Deputaților
Anton Doboș – Colegiul 12 Camera Deputaților
Varujan Vosganian – Colegiul 1 Senat
Mihaela Popa – Colegiul 4 Senat
Marin Burlea – Colegiul 5 Senat

JUDEȚUL Ilfov
Radu Stroe – Colegiul 1 Camera Deputaților
Thuma Hubert – Colegiul 3 Camera Deputaților
Eduard Hellvig – Colegiul 4 Camera Deputaților
Nicolae Nasta – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Maramureș
Mircea Dolha – Colegiul 1 Camera Deputaților
Grigore Leșe – Colegiul 4 Camera Deputaților
Pavel Horj – Colegiul 5 Camera Deputaților
Vasile Berci – Colegiul 7 Camera Deputaților
Titus Pașca – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Mehedinți
Viorel Palașcă – Colegiul 3 Camera Deputaților
Tudor Chiuariu – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Mureș
Dan Sâmpălean – Colegiul 1 Camera Deputaților
Lucaks Lorant – Colegiul 3 Camera Deputaților
Manuel Butiulcă – Colegiul 4 Camera Deputaților
Cristian Chirteș – Colegiul 7 Camera Deputaților
Cosmin Duma – Colegiul 2 Senat
Akos Mora – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Neamț
Liviu Brătescu – Colegiul 4 Camera Deputaților
Dorinel Ursărescu – Colegiul 6 Camera Deputaților
Eugen Țapu – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Olt
Gigel Stribu – Colegiul 6 Camera Deputaților

JUDEȚUL Prahova
Mircea Roșca – Colegiul 1 Camera Deputaților
Virgil Guran – Colegiul 2 Camera Deputaților
Grațiela Gavrielescu – Colegiul 3 Camera Deputaților
Sorin Teju – Colegiul 5 Camera Deputaților
Nae Alexandri – Colegiul 7 Camera Deputaților
Paul Dumbrăveanu – Colegiul 11 Camera Deputaților
Dragos Luchian – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Satu – Mare
Ovidiu Silaghi – Colegiul 2 Camera Deputaților
Viorel Buda – Colegiul 4 Camera Deputaților
Virgil Enătescu – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Sălaj
Mirel Taloș – Colegiul 4 Camera Deputaților
Oros Dorel – Colegiul 1 Camera Deputaților
Călin Bărărean – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Sibiu
Ioan Tămăian – Colegiul 1 Camera Deputațilo
Mircea Cazan – Colegiul 6 Camera Deputaților
Sorin Ilieșiu – Colegiul 1 Senat
Nicolae Neagu – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Suceava
Stefan Băișanu – Colegiul 1 Camera Deputaților
Constantin Gălan – Colegiul 6 Camera Deputaților
Dumitru Pardău – Colegiul 9 Camera Deputaților
Radu Surugiu – Colegiul 10 Camera Deputaților

JUDEȚUL Teleorman
Andrei Creci – Colegiul 5 Camera Deputaților
Marin Almăjan – Colegiul 6 Camera Deputaților
Florin Calotă – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Timiș
Horia Cristian – Colegiul 1 Camera Deputaților
Cosmin Costa – Colegiul 5 Camera Deputaților
Ben – Oni Ardelean – Colegiul 1 Senat
Petru Ehegartner – Colegiul 2 Senat

JUDEȚUL Tulcea
Octavian Popa – Colegiul 3 Camera Deputaților
Octavian Motoc – Colegiul 1 Senat

JUDEȚUL Vaslui
Dan Bordeianu – Colegiul 2 Camera Deputaților
Florin Ciurariu – Colegiul 3 Camera Deputaților
Tătaru Nelu – Colegiul 3 Senat

JUDEȚUL Vrancea
Nini Săpunaru – Colegiul 3 Camera Deputaților
Laurențiu Roșca – Colegiul 5 Camera Deputaților

București – Sector 1
Vlad Nistor – Colegiul 1 Camera Deputaților
Diana Tușa – Colegiul 2 Camera Deputaților
Ludovic Orban – Colegiul 3 Camera Deputaților
Călin Popescu Tăriceanu – Colegiul 2 Senat

București – Sector 2
Tavi Bot – Colegiul 8 Camera Deputaților
Victor Ciorbea – Colegiul 9 Camera Deputaților

București – Sector 3
Eugen Nicolescu – Colegiul 11 Camera Deputaților
Florin Alexe – Colegiul 10 Camera Deputațilorâ
Raluca Ispir – Colegiul 12 Camera Deputaților
Crin Antonescu – Colegiul 5 Senat

București – Sector 4
Daniel Barbu – Colegiul 7 Senat

București – Sector 5
Alina Gorghiu – Colegiul 22 Camera Deputaților

București – Sector 6
Gigi Becali – Colegiul 25 Camera Deputaților
Razvan Mironescu – Colegiul 26 Camera Deputaților
Cornel Dobrițoiu – Colegiul 11 Senat

 

Inchide