Prima pagină » Știri politice » MAE confirmă agresiunea asupra unei diplomate românce în Rusia. „A părăsit teritoriul Federației Ruse”

MAE confirmă agresiunea asupra unei diplomate românce în Rusia. „A părăsit teritoriul Federației Ruse”

Ministrul de Externe Emil Hurezeanu confirmă agresiunea unei diplomate de origine română, angajată a reprezentanței Uniunii Europene în Rusia. Episodul s-a petrecut la Vladivostok. Hurezeanu spune că aceasta a părăsit teritoriul rus.

Întrebat, după ședința de guvern, despre incidentul raportat de Deutsche Welle, Hurezeanu a răspuns că a știut „din capul locului despre ce a fost vorba”, precizând că incidentul, care nu a fost comunicat public, s-a petrecut „de la sfârșitul lunii mai” și că diplomatul respectiv „a vizitat chiar Bucureștiul la un moment dat, Ministerul Afacerilor Externe, cu două săptămâni în urmă”.

Ministrul cunoaște identitatea diplomatei românce, angajată a Serviciului de Acțiune Externă al Uniunii Europene, și că persoana „a părăsit teritoriul Federației Ruse” și „se află în perfectă siguranță și în sănătate deplină la Bruxelles”.

Întrebat direct dacă se confirmă informația că agresorii ar fi ofițeri FSB, ministrul a evitat un răspuns categoric, spunând că „este o presupunere”.

„Este o presupunere pe care o face reporterul de la The Spiegel după o discuție off-the-record care s-a transformat într-o discuție on-the-record cu un reprezentant al Serviciului Diplomatic Extern al Uniunii Europene”.

Însă, potrivit ministrului, „această informație este în curs de cercetare”, iar „concluziile le vor avea doar instituțiile specializate ale organismului Serviciul Diplomatic Extern al Uniunii Europene”.

O diplomată română – angajată a Delegației UE – a fost agresată în Rusia, la Vladivostok, în Extremul Orient Rus. Incidentul s-a produs la sfârșitul lunii mai, în timpul unei călătorii oficiale, fiind confirmat de o purtătoare de cuvânt a Comisiei Europene. Nu se știe exact dacă atacatorii sunt angajați ai serviciului de informații intern rus FSB, potrivit cercurilor diplomatice din UE, dar aceasta este presupunerea. Citește AICI.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Diana Munteanu arată impecabil în costum de baie, la 47 de ani. Imaginile de pe plaja din Maldive sunt spectaculoase
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Trump este singurul care îl poate obliga pe Putin să facă pace, transmite șeful NATO