Prima pagină » Știri politice » Ministrul Agriculturii are peste 450.000 de euro în conturi. Ce averi au ministrul Muncii și cel pentru Relația cu Parlamentul

Ministrul Agriculturii are peste 450.000 de euro în conturi. Ce averi au ministrul Muncii și cel pentru Relația cu Parlamentul

Ministrul Agriculturii are peste 450.000 de euro în conturi. Ce averi au ministrul Muncii și cel pentru Relația cu Parlamentul
Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, are, potrivit declarației sale de avere, un apartament și o casă în București, un teren agricol și peste 450.000 de euro în bancă, în timp ce ministrul Muncii, Ana Costea, deține doar un apartament, iar ministrul delegat Ciprian Bucur are un teren și o mașină.

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu are, potrivit declarației sale de avere postate vineri seară pe site-ul Guvernului, un teren agricol de 17.500 de metri pătrați la Bragadiru, o casă de 129 de metri pătrați și un apartament de 60 de metri pătrați, ambele locuințe fiind în Sectorul 5 al Capitalei. De asemenea, ministrul Agriculturii are un autoturism Volkswagen Polo cumpărat în 2013.

El mai are un cont curent și trei depozite bancare deschise în 1998, 2012 și 2015, în care are 413.000 de euro și 170.000 de lei, precum și un cont curent cu 40.000 de lei.

De asemenea, Achim Irimescu menționează în declarația de avere un venit de 43.835 de euro și 5.000 de lei de la Reprezentanța Permanentă a României la UE, în acestă sumă fiind inclus și venitul soției sale.

Ministrul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice, Claudia-Ana Costea, menționează în declarația sa de avere doar un apartament în suprafață de 65 de metri pătrați, în Sectorul 1 al Capitalei, cumpărat în anul 1993.

La capitolul venituri, Costea menționează că a încasat 106.454 de lei și 4.449 de lei de la Universitatea București, unde este profesor la Facultatea de Drept, ceea ce ar însemna un venit de peste 9.000 de lei pe lună. Soțul său, Doru Costea, fost secretar de stat al MAE și actualul ambasador al României în China, a obținut un venit de peste 46.000 de dolari.

La rândul său, ministrul delegat pentru Relația cu Parlamentul, Ciprian Bucur, are, potrivit declarației sale de avere, un teren intravilan de 3.600 de metri pătrați, moștenit, în comuna Dofteana din județul Bacău. El mai menționează în declarația de avere doar un autoturism Opel Astra cumpărat în 2007.

Ciprian Bucur are, conform declarației de avere, un credit de 11.900 de euro contractat în 2007, din care mai are de achitat 4.117 de euro. El a obținut un venit de 44.516 de lei de la Camera Deputaților, unde a fost șef serviciu la Comisia juridică.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
O țară în care lucrează sute de mii de români discută creșterea vârstei de pensionare
Digi24
Putin reînvie „poporul sovietic”. România este vizată de o nouă lege promulgată de către dictatorul de la Kremlin
Cancan.ro
S-a aflat acum! Ce alimente au consumat Antonella și Sara în Ajunul Crăciunului. Ar fi fost contaminate, potrivit specialiștilor. Poliția are deja 5 suspecți
Prosport.ro
FOTO. Cuplul anului. Vestea a venit chiar de Crăciun
Adevarul
Raport cutremurător: zeci de soldați moldoveni bătuți crunt în cazarme, unii au ajuns la spital cu traumatisme grave și fracturi severe
Mediafax
Meteorologii ANM fac anunțul cu privire la primele zile din 2026. Temperaturi neobișnuite la început de an
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mimica lui Zelenski când Trump a spus că Putin vrea să ajute Ucraina să reușească
Cancan.ro
Vlăduța Lupău a primit o nouă LOVITURĂ, după ce s-a aflat că numele ei apare într-un dosar penal internațional. Unde a fost de urgență luni, 29 decembrie
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un tunner german a desenat viitoarea Dacia. Randările cu C-Neo care aprind discuțiile
Descopera.ro
Este bine sau rău ca elevii să aibă teme de vacanță?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Nevastă-mea s-a tâmpit… Ștrulă: – De ce?
Descopera.ro
Jocuri financiare: Cum a vrut Rusia să împiedice apropierea Bulgariei de Austro-Ungaria